Medveď pre nás spomedzi živočíchov nepredstavuje najväčšie riziko. Nebezpečnejšie dokonca chováme doma

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Momentálne sa zdá, že jedinou hrozbou v prírode je pre nás medveď. Z hľadiska miery rizika však máme aj podstatne nebezpečnejšie živočíchy. Niektoré aj chováme.

Doteraz dve úmrtia zavinené medveďom. No počty zaznamenaných útokov v priemere ročne nedosiahnu ani desiatku.

„Štatisticky sú vlastne úplne iné živočíchy možno ešte nebezpečnejšie,“ povedal Richard Szällös, zoológ.

Naše zdravie i život môžu ohroziť aj nenápadné živočíchy, skrývajúce sa medzi rastlinami na lúkach alebo v korunách stromov.

Prečítajte si tiež:

Chrobáky aj včely

„Sú tu chrobáčiky, ktoré sú veľmi jedovaté. Vylučujú pri nebezpečenstve alkaloid, ktorý sa volá kantaridín,“ dodal zoológ. 

Hocikde v tráve zákonom chránená májka fialová, na stromoch pľuzgiernik lekársky. Bolestivé pľuzgiere a pri požití ich jedu až smrť. Problémy s májkou mali minulý rok aj vo Svätom Antone.

Nebezpečné sú včely, sršne či osy. Bez adrenalínového pera môžu po ich žihadle niektorí ľudia zomrieť. Dobre poznáme aj kliešte spôsobujúce encefalitídu či ešte horšiu limskú boreliózu.

Prečítajte si tiež:

Býk či pes

Veľa zranení aj úmrtí spôsobia hospodárske zvieratá. Asi najčastejšie býky. „Hlavne nohami podupe po tom majiteľovi. Veľmi často sa to stáva, keď je chovateľ v stave opitosti a nedokáže sa účinne vyhnúť takejto zrážke. Z nášho súdno-lekárskeho hľadiska sú ešte nebezpečné psy. Máme niekoľko úmrtí, ktoré spôsobil práve útok psa,“ povedal súdny lekár Ľubomír Straka. 

Ak ich neutratia, končia takéto jedince aj v útulku na Záhorí. Najčastejšie však za to, že sa tam dostali, môže zlá výchova v súbehu so strachom.

„Prečo útočia aj medvede aj psy? Pretože sa boja. Psychika zvierat je taká, že toto mi ubližuje, tak aby mi to neublížilo, tak tomu ublížim ja. Nikdy som nezažila, pokiaľ pes nemal nádor na mozgu, že by zaútočil bez príčiny,“ povedala Katarína Hambálková z útulku. 

V priemere u nás ročne pohryzú alebo inak ublížia psy 400 až 500 ľuďom. V počte útokov tak medveďa aj stonásobne prevyšujú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.