Kto z koho? Pellegrini dokázal skryť paniku a pôsobí vyrovnane, no Harabinovi voliči stále nie sú rozhodnutí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kampaň vrcholí a napätejšie to už nemôže byť. Ani odborníci si netrúfajú odhadnúť, kto má väčšie šance na úspech. Sociológ sa domnieva, že Pellegrinimu sa posledné hodiny darí zmierniť Korčokovu víťaznú vlnu.

Kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb vrcholí. Väčšina posledných prieskumov, ktoré verejnosť bude do moratória poznať, ukazujú tesné výsledky s rozdielom desatín percent.

V niektorých má navrch Ivan Korčok, iné favorizujú Petra Pellegriniho. Takýto tesný súboj ešte Slovensko v boji o hlavu štátu nezažilo.

Ani odborníci sa nevedia zhodnúť, kto má jednoznačnejšie šance na úspech.

Prečítajte si tiež:

Rozhodne účasť

Podľa posledného prieskumu agentúry FOCUS je väčšina voličov rozhodnutá, koho pôjde voliť. 

Rozhodnutých voličov je 57,9 percenta. Existuje ešte malá skupina 6,6 percenta voličov, ktorí deklarovali, že chcú ísť voliť, ale ešte nevedia koho.

Šéf prieskumnej agentúry FOCUS a sociológ Martin Slosiarik vysvetľuje, že nerozhodnutých voličov sa pýtali, ku komu sa prikláňajú. Až 71 percent z nich si vybralo Petra Pellegriniho.

Na druhej strane, v prospech Korčoka hrajú hlasy Slovákov, ktorí prídu na druhé kolo zo zahraničia.

„Pri tesných výsledkoch môže byť dôležitá každá tisícka,“ dodáva Slosiarik.

Pokračuje, že je tu ešte jedna nemalá skupina ľudí, ktorá hovorí, že pravdepodobne pôjdu voliť, ale nie sú o tom ešte presvedčení. Sú to najmä voliči neúspešných kandidátov Štefana Harabina, Krisztiána Forróa a Jána Kubiša.

Rozhodujúce bude podľa Slosiarika, koľko Harabinových voličov nakoniec k urnám príde. Zatiaľ to vraj vyzerá tak, že nie sú veľmi mobilizovaní a príde možno polovica z nich.

Súhlasí aj sociológ Michal Vašečka. Rozhodujúca podľa neho bude konečná účasť.

„Čím nižšia účasť, tým väčšia šance pre Ivana Korčoka za predpokladu, že si udrží svojich voličov a pribudnú ďalší z radov nerozhodnutých alebo nevoličov. Keď bude účasť vyššia, tým väčšie šance má Peter Pellegrini,“ hovorí odborník.

Prečítajte si tiež:

Pellegrini vyzeral uvoľnene a presvedčivo

Vašečka tiež konštatuje, že nikto rozumný si dnes netrúfa tipnúť víťaza. Ešte v utorok (2. 3.) favorizoval Ivana Korčoka, v stredu (3. 4.) sa už podľa neho misky váh priklonili k Petrovi Pellegrinimu.

Dôvodom je podľa neho výkon v dueli na TV Markíza a neskoršie vystúpenia koaličných predsedov.

„Čo sa týka predvolebnej debaty, Ivan Korčok bol menej presvedčivý v mimoverbálnej komunikácii. Peter Pellegrini predviedol výborný herecký výkon a bol uvoľnený. To nemyslím v zlom. Politika je aj herecký výkon. Bolo vidieť, že v tíme Petra Pellegriniho si dali pozor, aby nevyzeral nervózne,“ konštatuje Vašečka.

Šéf Hlasu aj mal byť z čoho nervózny. Korčok sa podľa odborníka nesie na víťaznej vlne z prvého kola a navyše sa Pellegriniho kampaň v posledných dňoch nesie v duchu omylov.

Napríklad, odmietol ísť do debaty a ako dôvod uviedol, že bude v regiónoch. Nakoniec ho odfotili na bratislavskej Miletičke. Denník N v ten deň zase zverejnil, že ľudia, ktorí Pellegrinimu vyjadrujú na sociálnych sieťach podporu, sú platení herci.

Do kampane sa zapojil aj Igor Matovič, ktorý natočil video spred vily v bratislavskej Vrakuni, ktorá podľa Matoviča patrí poslancovi Hlasu Petrovi Náhlikovi a využíva ho aj Peter Pellegrini.

Aj sám Korčok Pellegrinimu v diskusii opakoval, že je v panike. Podľa Vašečku tak Pellegrini vôbec nevyzeral.

Prečítajte si tiež:

Strašenie Korčokom

V Pellegriniho prospech hrá aj vystúpenie Roberta Fica, Andreja Danka, Petra Pellegriniho a ich ministrov, v ktorom šéfa parlamentu jednoznačne podporili a pritvrdili jazyk.

Práve jazyk, akým sa prihovárali voličom, bol podľa Vašečku dôležitý. „Bol útočný, určite útočnejší, ako používa Peter Pellegrini. Mobilizácia voličov je teraz celkovo väčšia ako pred piatimi rokmi. Vtedy Harabinovi resp. Kotlebovi voliči v druhom kole neprišli v takej miere, ako sa chystajú tieto voľby. Mali pocit, že niet koho voliť,“ konštatuje sociológ.

„Vtedy to zo strany Smer nebolo dobre ošetrené. Teraz to nechcú nechať na náhodu a vedia, že nestačí opakovať, že Peter Pellegrini je ich kandidát, ale operujú s tézou, že je menšie zlo, čo bola doteraz téza tej druhej strany,“ hovorí Vašečka.

Danko aj Fico vyhlásili, že Korčok by sa ako prezident snažil zhodiť vládu a že Pellegrini dokáže poraziť totálne zlo. Korčoka spojili s opozíciou, mimovládnymi organizáciami financovanými zo zahraničia a liberálnymi médiami.

Kompletný servis prezidentských volieb a priebežné aj definitívne výsledky nájdete v sekcii Prezidentské voľby. Sledujte špeciálnu reláciu s Michalom Kovačičom v sobotu od 20.30 h na Markíze alebo na webe TVNOVINY.sk.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.