Nový sadzobník pokút Sociálnej poisťovne. Niektoré stúpnu až päťnásobne

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Zamestnávatelia upozorňujú, že Sociálna poisťovňa by si mala najskôr upratať na vlastnom dvore.

Päťnásobne vyššie pokuty pre zamestnávateľov aj živnostníkov. Sociálna poisťovňa potichu od augusta zvýšila sadzobník pokút. Dieru v rozpočte chce zaplátať prísnejším trestaním nedôsledných poistencov.

Sociálna poisťovňa pritvrdzuje a na zamestnávateľov a živnostníkov ide s vyššími pokutami.

Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera sa zamestnávatelia a živnostníci nemusia báť, že pokuty budú automaticky vyššie.

„Nejde o hon na čarodejnice, určite nechce Sociálna poisťovňa likvidovať zamestnávateľov a živnostníkov. To, že sa zvýšil sadzobník pokút ešte neznamená, že vždy bude pokuta vyššia, jednak je to rozpätie pokút a každý prípad sa posudzuje individuálne," vysvetlil Višváder.

Maximálne pokuty sa však zvýšili päťnásobne. Kým doterazmohol zamestnávateľ dostať pokutu za oneskorené prihlásenie zamestnanca vo výške maximálne 3,32 eur za deň, po novom to môže byť až do výšky 16,60 eur za každý deň omeškania.


Sadzobník má päť strán a týka aj živnostníkov či bežných poistencov. Obsahuje aj kurióznejšie pokuty, napríklad za neoznámenie zmeny priezviska či neuvedenie variabilného symbolu pri platbe poistného.

Sociálna poisťovňa argumentuje, že každý mesiac upozorní smskou či mailom približne 10-tisíc zamestnávateľov napríklad, že neodovzdali výkaz pracovníkov, z toho zareaguje asi štvrtina. Za neodovzdané poistné od zamestnávateľov zas vyčísľujú stratu v kase mesačne na 25 miliónov.

„Treba povedať, že my tým chránime ich zamestnancov, ktorí ak nie sú nahlásení v systéme Sociálnej poisťovne, tak to odpracované obdobie sa im potom nezaráta ani do dôchodku ani na nárok na nemocenskú a dávky v nezamestnanosti a sú ukrátení," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne.

Zamestnávatelia ale upozorňujú, že Sociálna poisťovňa by si mala najskôr upratať na vlastnom dvore, a prehodnotiť všetky byrokratické povinnosti, ktoré zaťažujú tak drobných podnikateľov ako veľké fabriky.

„Na jednej strane počúvame ako nám predseda vlády hovorí, že ideme bojovať proti byrokracii a ako sa pokúsi vláda nasmerovať všetky inštitúcie verejného sektora na proklientský prístup a teraz tu vidíme päťstranový sadzobník pokút a zvýšenie pokút o päťnásobok cez noc bez akýchkoľvek diskusií," vyčíta Sociálnej poisťovni Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

Nový sadzobník pokút:BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti