Obchody zaplnili potraviny so zvýšeným obsahom proteínu. Nedajte sa oklamať, upozorňuje odborníčka

Regály s proteínovými produktami.
Regály s proteínovými produktami. Zdroj: TVNOVINY.sk

Regály obchodných reťazcov zaplnili produkty so zvýšeným obsahom proteínu. Nájdete ich desiatky a stále pribúdajú nové, od jogurtov, cez pečivo až po sladkosti. Za niektoré si dokonca priplatíte. Obal však môže byť zavadzajúci, preto by ste si mali dať pozor na to, čo kupujete.

Pečivo, mlieko, jogurty, pudingy, syry, sladkosti, tvarohy, kaše či müsli. Dnes nájdete takmer vo všetkých potravinových reťazcoch tieto výrobky s nápisom „zvýšený obsah proteínu“.

Dôvodom je nový trend v stravovaní. Sacharidy a tuky sa stali v diétnej kultúre doslova nepriateľmi. Nízkotučné a nízkosacharidové produkty už však nie sú takým hitom, preto hrajú v poslednom období prím najmä proteíny, teda bielkoviny. A vedia to aj výrobcovia potravín.

„Sacharidy a tuky sú v zdravej výžive celkom démonizované. Každý už počul, že sa z nich priberá, že by sme ich nemali jesť po šiestej večer a podobe. Ale bielkoviny takúto reputáciu nemajú. Sú glorifikované a ospevované, preto, ak sa niekto zaujíma o zdravý životný štýl alebo chce schudnúť, začne ich vyhľadávať,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Tatiana Kyseľová.

Prečítajte si tiež:

Úsmevný marketingový ťah

Navštívili sme obchody s potravinami, aby sme zistili, koľko takých produktov nájdeme. Presvedčili sme sa o tom, že „vysokoproteínového“ sortimentu je v porovnaní s predošlými rokmi stále viac. Niektoré reťazce majú dokonca pre ne vyhradený samostatný regál.

Okrem klasických verzií syrov, jogurtov, mlieka a tvarohu sme našli aj ich nové obmeny s vysokým obsahom bielkovín. Keď sa pritom nad tým zamyslíte, tieto mliečne výrobky sú a vždy boli ich zdrojom aj bez toho, aby to bolo napísané na obale.

„Je to hra na city. Človek väčšinou siahne radšej po ,proteínovom‘ jogurte, pretože si myslí, že je zdravší. Niekedy je pre mňa úsmevné, že výrobcovia dávajú na obaly tieto nápisy aj produktom, ktoré sú ich prirodzeným zdrojom,“ tvrdí nutričná špecialistka.

Kyseľová upozorňuje, že si stačí pozrieť zloženie, výživové údaje a cenu. Zistíte, že pomer ceny a kvality sa pri niektorých nevypláca.

„Často sú predražené. Veľa týchto výrobkov má v sebe sladidlá, zahusťovadlá, arómy, emulgátory a podobne, čo nie je v nadmernom množstve pre telo zdravé. Treba si uvedomiť, že sú to stále vysokospracované potraviny, ktoré sa schovávajú za nápisom ,proteín‘,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Cena verzus kvalita

Porovnali sme od toho istého výrobcu klasický polotučný tvaroh a jeho ochutenú „high protein“ verziu, konkrétne „dezert z tvarohu s jogurtovým výrobkom a malinami“.

Na prvý pohľad je rozdiel v cene. Zatiaľ čo ochutený tvaroh stojí v prepočte na sto gramov 0,65 eur, klasický vyjde na 0,39 eur. Čo sa týka sľubovaného vysokého obsahu proteínu, ochutený ich na sto gramov obsahuje 12,5. Klasický 10. To je v porovnaní s cenou zanedbateľný nárast, ktorý vášmu zdraviu takmer nijako neprospeje.

Obrovský rozdiel je najmä v zložení. Tvaroh neobsahuje nijaké aditíva, ochutený ich má v zložení niekoľko – škrob, farbiace rastlinné koncentráty, zahusťovadlo karubin, sladidlá Acesulfam K a sukralózu.

Podobne je to s vyššou cenou aj pri mlieku. Obyčajné trvanlivé polotučné mlieko obsahuje na sto mililitrov 3,4 gramu bielkovín a stojí v prepočte na liter 1,45 eur. Proteínová obmena od toho istého výrobcu na rovnaké množstvo obsahuje 4,6 gramu bielkovín, pričom za liter zaplatíte 1,99 eur. Aj v tomto prípade ide o minimálne navýšenie makroživiny a vy si tak priplácate viac-menej za obal. 

Na ich zvýšený obsah láka napríklad aj mozzarella. Celé balenie obsahuje 23 gramov bielkovín. Obyčajná „neproteínová“ má len o jeden gram menej. Tu sa však cena nemení, no ako upozorňuje nutričná špecialistka, vďaka novému obalu a nápisu sa predáva nová verzia syru viac.

„Výrobcovia to zneužívajú, pretože si všimli, že sa do povedomia verejnosti dostali informácie o bielkovinách, ktoré hovoria, že sú pre nás dôležité na regeneráciu a naberanie svalovej hmoty. Keď dá výrobca do regálu tri rôzne druhy jogurtov, ale na jeden napíše, že má zvýšený obsah bielkovín, ľudia po ňom siahnu skôr,“ vysvetľuje.

Podobných príkladov by sme mohli uviesť desiatky. Aj keď sa nápis na obale zdá ako klamlivý a zavádzajúci, nie je to tak. Legislatíva to totiž výrobcom povoľuje.

V nariadení Európskeho parlamentu a Rady o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách sa uvádza, že výrobca môže na obal potraviny napísať, že „je zdrojom bielkovín“ vtedy, ak tvoria aspoň 12 percent jej energetickej hodnoty. Nápis „vysoký obsah bielkovín“ môže výrobca uviesť pri 20 percentách.

„Čiže na obyčajný jogurt môžu napísať, že je zdrojom bielkovín. Prifarbia ho, zmenia obal a majú hotovo,“ dodáva Kyseľová.

Prečítajte si tiež:

Pohodlná voľba ako benefit

Niektoré z týchto výrobkov, napríklad proteínové tyčinky či pudingy, majú podľa nutričnej špecialistky aj určité benefity. Šetria čas, sú pohodlnou voľbou počas cestovania a viaceré obsahujú minimum kalórií a tuku.

Ak jej klientom chutia, Kyseľová nevidí problém v tom, aby ich občas konzumovali: „Ale veľmi záleží na kontexte. Vysvetľujem im, ako medzi nimi vyberať, aby sa nedali oklamať obalom. Tiež ich edukujem o tom, aký je vlastne ich účel, s čím ich treba kombinovať a v akom množstve by ich mali jesť.“

Odporúča, aby ste si vždy pozerali zloženie a nutričné hodnoty. „Ideálne by mali na 100 gramov obsahovať aspoň 15 až 20 gramov bielkovín,“ hovorí.

Je dobré brať do úvahy aj to, aký zdroj bielkoviny sa v potravine nachádza. Najkvalitnejší je srvátkový izolát.

Podľa Kyseľovej je tiež dôležité sledovať prvé tri miesta v zložení: „Toho je v potravine najviac. Ak sa na týchto miestach nachádza napríklad cukor a nie je tam bielkovinová zložka, tak to nie je ideálny produkt.“

Prečítajte si tiež:

Na úkor ostatných živín

Odborníčka odporúča, aby ste sa snažili vyhľadať iné a kvalitnejšie zdroje bielkovín. Svojim klientom do jedálnička zaraďuje živočíšne, napríklad mäso, vysokopercentné šunky, mliečne výrobky a vajcia.

Kombinuje ich však aj s rastlinnými, na ktoré podľa nej veľa Slovákov zabúda: „Zaraďujem medzi ne tofu, tempeh, strukoviny, cícer a podobne.“

Dodáva, že „bielkovinový trend“ môže spôsobiť tráviace ťažkosti, a preto by ste to s ich konzumáciou nemali preháňať.

„Môžu spôsobiť kŕče, nadmerné nafukovanie či zápchu. Vo veľkom množstve sú pre telo kontraproduktívne. Nemali by ste ich jesť na úkor ostatných živín, a práve to ľudia robia. Uberú tuky a sacharidy, nahradia ich bielkovinami, čo nie je zdravé,“ uzatvára.

Vyššie ceny pri týchto potravinách lámu rekordy. Viac sa dozviete v archívnej reportáži z Televíznych novín: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.