Jar rozpohybovala diviaky a s nimi aj zákernú nákazu. Africký mor už číha na poliach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Diviaky teraz s vírusom prežívajú, polovica z ulovených už má protilátky. Podľa šéfa veterinárov práve toto jarné obdobie určuje vývoj choroby do budúcna.

Jar rozpohybovala diviaky a s nimi aj zákernú nákazu. Africký mor už číha na poliach a ohrozuje tak aj chovy ošípaných. Veterinári apelujú na mimoriadnu opatrnosť poľovníkov i farmárov.

V Jedľových Kostoľanoch sa po vlaňajšku už obávajú ďalšej vlny nebezpečného vírusu. Stále tu platí zákaz vstupu na lesné pozemky.

Diviaky sa v týchto dňoch z lesov presúvajú na polia, kde ich už čaká nová obživa. To je však mimoriadne nebezpečné najmä pre riziko zavlečenia vírusu z polí do fariem.

„Ja stále tvrdím, pokiaľ si to nezreguluje poľovník, tak ten vírus alebo baktéria čaká za kríkom a ona si potom v tom revíre spraví poriadok,“ hovorí Juraj Ciberej, profesor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Prečítajte si tiež:

​Diviaky navyše teraz s vírusom prežívajú, polovica z ulovených už má protilátky. Situáciu to však aj komplikuje.

„Z hľadiska šírenia nákazy je nebezpečná, hlavne počas tej infekčnej fázy je to dobrý vírusonosič,“ vysvetlil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Teplé počasie praje aj hmyzu a ten je jedným z nosičov vírusu. Farmári však musia dávať pozor aj na iné.

„Vždy upozorňujem na každého túlavého psa, túlavú mačku. Prejde niekoľko kilometrov, prejde na kadáver, tam sa vyváľa, ide na farmu a už ten vírus máme na farme,“ varuje Ciberej.

Podľa šéfa veterinárov práve toto jarné obdobie určuje vývoj choroby do budúcna. Nákaza sa môže dostať do domácich chovov už v priebehu mája, júna.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.