Mestá a obce hlásia kritickú situáciu. Mnohé už nedokážu platiť ani to, čo musia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mestá a obce hlásia kritickú situáciu. Hrozia škrtaním výdavkov, ak nedostanú pomoc od štátu. Mnohé už dnes nedokážu platiť to, čo musia, napríklad prispievať svojim občanom na pobyt v neverejných sociálnych zariadeniach. Hovoria, že nie je z čoho.

Preklenúť kritické obdobie súvisiace s nedostatkom financií samospráv by mohla pomôcť novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá by povolila použiť rezervný fond nielen na kapitálové, ale aj bežné výdavky miest a obcí.

Po štvrtkovom rokovaní Predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to načrtol predseda združenia Jozef Božik.

Ďalšou možnosťou, o ktorej ZMOS rokuje s rezortom financií, je možnosť vyplatiť jednorazovo kompenzáciu za znížené príjmy samospráv v dôsledku prijatých legislatívnych opatrení, týka sa to alikvotnej čiastky výnosu z dane z príjmov fyzických osôb, približne 236 miliónov eur.

Predseda ZMOS-u pripomenul, že k podobnej dohode s vládou došlo aj v roku 2023. „Teraz sme túto otázku opäť otvorili preto, aby počas apríla, mája a čiastočne aj v júni mohlo dôjsť k optimalizácii príjmovej časti rozpočtov samospráv,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

​Deklaroval tiež, že pretrvávajúca požiadavka združenia sa týka novely zákona o sociálnych službách, ZMOS chce znenie zákona vrátiť do obdobia rokov 2019 - 2020, keď obce a mestá nemali povinnosť platiť platby neverejným poskytovateľom sociálnych služieb.

„Nie preto, že nechceme platiť, ale tie peniaze jednoducho nemáme,“ zdôraznil Božik. V tejto veci rokuje ZMOS s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Členovia ZMOS-u poukázali tiež na to, že samosprávy naďalej bojujú s nárastom výdavkov súvisiacich s valorizáciou miezd vo verejnej správe či so zvýšenými cenami energií.

Opakovane tiež varovali, že nedostatok financií už ohrozuje nielen zabezpečenie služieb samospráv pre občanov, ale aj kofinancovanie projektov z európskych prostriedkov, a tým do veľkej miery aj rozvoj miest a obcí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.