Novodobý trend. Zdraví ľudia sa zámerne vyhýbajú lepku, odborníci dvíhajú varovný prst

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyhýbajú sa chlebu a nedajú si ani gram pečiva, pretože ich telo ho nedokáže spracovať. Lepok sa stal postrachom mnohých. Čoraz viac ľudí ho však odmieta aj z jednoduchej obavy, že z neho priberú. Odborníci varujú, že žiadny extrém telu nepomáha.

Keď mala Lucia Karelová pred dvanástimi rokmi kožné problémy, po príčine pátrala v ambulanciách. Diagnóza znela celiakia.

Pre Luciu to bol šok a začala si budovať nové stravovacie návyky. Odvtedy sa drží bezlepkovej diéty. 

Podľa gastroenterologičky Moniky Albertovej Martinovičovej je celiakia autoimunitné geneticky podmienené ochorenie. „To, že máte pozitívnu genetiku nezaznamená, že sa to musí prejaviť. Veľa závisí od imunitného systému,“ tvrdí lekárka. 

Prečítajte si tiež:

Lepok

„Lepok je zložka, ktorá sa nachádza v pšenici, jačmeni alebo raži, a je to bielkovinová zložka,“ vysvetľuje nutričná špecialistka Jana Kondrcová. 

Náhradou za lepkové zložky môže byť ovos, quinoa, proso alebo ryža.

U dospelých ľudí sú prejavy celiakie rôzne. Zväčša sú to hnačky, nafukovanie alebo zápchy. 

Prečítajte si tiež:

Novodobý trend

Gastroenterologička upozorňuje na novodobý trend predovšetkým u mladých dievčat, ktoré si svojvoľne naordinujú život bez lepku s cieľom schudnúť. Pravda je však taká, že samy sebe škodia. 

„Som presvedčená, že zdraví ľudia nemajú byť na bezgluténovej diéte,“ hovorí doktorka. Bezlepkové potraviny obsahujú pre lepšiu chuť viac tukov alebo cukrov. 

„Človek sa ochudobňuje o dostatočné množstvo vlákniny, vitamíny skupiny B a niektoré minerálne látky,“ doplnila nutričná špecialistka.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.