Komáre už útočia, invázia potrápi najmä jednu lokalitu. Chrániť sa viete aj sami

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/jiade

Sezóna komárov sa blíži. Ľudí zvyknú potrápiť svrbiacimi štípancami a tento rok na nás útočia o čosi skôr. Vedeli ste, že ich celkový počet môžete pomôcť regulovať aj priamo vy dodržiavaním jednoduchých zásad? Komáre viete odohnať dokonca aj bez chemických repelentov.

Situácia s komármi býva na Slovensku každý rok nepríjemná. Obvykle netrpí celé územie, ale len vybrané lokality, no tam je to o to horšie.

Keďže sa tento rok letné teploty poponáhľali, je na mieste obava, či to bude horšie aj s komármi. Zisťovali sme, ako sú mestá pripravené a kde hrozí najhoršia situácia.

Prečítajte si tiež:

Aktívne už sú

Viktória Čabanová pracuje na virologickom ústave biomedicínskeho centra SAV a téme komárov sa aktívne venuje. Uviedla, že momentálne sa ešte nedá predpokladať, aká situácia nastane v lete. 

„Komáre prezimujú aj ako dospelé, celú zimu sú v našich bytoch či pivniciach. Tie už sú aktívne, tie už vidíme poletovať, dokonca sa liahnu už nové larvy. Určite teplota má za následok to, že sú skôr aktívne, ale okrem toho nevieme predpokladať, ako to bude v lete,“ vysvetlila s tým, že na to má vplyv klíma, ale aj dažde a vlhkosť počas leta.

Komáre tiež nemajú radi vysychanie, čiže ak bude suché leto, tak ich populácia klesne. Najhoršie to podľa slov odborníčky býva v záplavových oblastiach, najmä okolo rieky Morava, kde to býva zlé každý rok a kde nepomáha ani suchšie leto.

„Územia na Slovensku, kde je problém s komármi, sa však rozširujú práve tým, že máme viacero zaplavených území a tým, že človek zasahuje do prírody, mení ju a voda sa nemá kde vstrebávať. Záhorie je však vždy najhoršie,“ dodala Čabanová.

Prečítajte si tiež:

Pomôcť viete aj vy

Ak vám situácia s komármi nie je ľahostajná a chcete spoločnosti trošku pomôcť aj vy sami, môžete tak urobiť dodržiavaním jednoduchej zásady, ktorá je však mimoriadne dôležitá.

Ako ďalej Čabanová vysvetlila, na Slovensku máme viaceré typy komárov. Niektoré sú práve tie záplavové, ktoré spôsobujú doslova kalamity. S nimi bojuje najmä samospráva rôznymi postrekmi. Máme však aj také, ktoré sa liahnu vyslovene v okolí domov. 

„Tieto druhy nespôsobujú síce takéto kalamity, ale prenášajú vírusy alebo rôzne ochorenia, ktoré sú nebezpečné aj pre človeka. Ide napríklad o západonílsky vírus, ktorý prenáša domový komár alebo komár, ktorý sa vyskytuje pri rybníkoch,“ skonštatovala odborníčka.

Ohnisko je napríklad v okrese Komárno, kde je zvýšený počet infikovaných komárov. Vírus sa však nachádza aj v Bratislave pri rôznych ramenách Dunaja a podobne. Každý obyvateľ si však veľmi efektívne vie zregulovať počet takýchto komárov aj sám.

„Je veľmi dôležité, aby si človek znížil počet vodných plôch, ktoré voláme liahniská, v okolí svojho domu. Každá nádoba s vodou, čo však môže byť aj kvetináč či fúrik, by mala byť prekrytá nejakou tkaninou či sieťkovinou. Alebo ju treba aspoň raz za týždeň vyčistiť,“ dodala Čabanová.

Bratislavský magistrát tiež minulý rok rozdával tablety na báze BTI, ktoré taktiež pomáhali regulovať domové komáre. No a v neposlednom rade si ľudia môžu do záhrad umiestniť aj rôzne pasce alebo odpudzovače. Základ je nezabúdať na sieťky na oknách, pretože mechanická ochrana je najlepšia.

Prečítajte si tiež:

Repelenty aj prírodné

Zaujímalo nás aj to, ako je to s repelentmi. Viktória Čabanová hovorí, že najúčinnejšie sú rozhodne s obsahom účinnej látky deet. V lekárni sa dajú kúpiť v rôznej koncentrácii, no nie sú vhodné pre deti. Pre tie však ľahko nájdete iný.

„V poslednej dobe sa často používajú biologické prípravky a repelenty. Napríklad výborný je eukalyptový olej, ktorého účinky sú naozaj dobré a porovnateľné s deetom,“ radí odborníčka.

Ak nechcete „chémiu“, na internete si ľahko viete dohľadať rôzne domáce prírodné recepty na repelentové sviečky, ktoré vás ochránia pri posede na záhrade, či na domáce voňavé roztoky, ktoré taktiež fungujú ako repelenty.

Prečítajte si tiež:

Bratislava je pripravená

Obrovský problém s komármi pre svoju polohu má najmä mesto Bratislava. Domáci sa prakticky každoročne viac či menej sťažujú, že na nich komáre útočia v húfoch. Nie je preto prekvapením, že mesto už viac ako mesiac monitoruje potenciálne liahniská komárov.

„Monitoring prebehol už vo všetkých mestských častiach na vytipovaných liahniskách ,jarných druhov‘ komárov. Vykonali sme už v tomto roku viac ako 1500 monitorovacích kontrol, pri ktorých sa zistil kalamitný počet lariev na 47 lokalitách, kde boli následne aj vykonané zásahy,“ povedal na úvod Peter Bubla, hovorca hlavného mesta.

Rovnako, ako to bolo vlani, aj tento rok budú larvy eliminovať prostredníctvom larvicídu BTI, ktorý je šetrný k prírode a pri správnej aplikácii likviduje 100 % lariev v liahnisku skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť komáre. Mesto Bratislava plánuje využiť na aplikáciu pozemné chrliče, drony či dokonca helikoptéru. 

Bubla však zdôrazňuje, že dôležitú úlohu pri eliminácii komárov zohrávajú aj obyvatelia, preto im opäť poskytnú už spomenuté tablety BTI. Pre občanov si pripravili 9014 balení, pričom každé obsahuje 10 kusov tabliet. Tie sú alikvotne rozdelené mestským častiam podľa počtu rodinných domov.

Prečítajte si tiež:

Špeciálnu prípravu im netreba

S rovnakými otázkami sme sa obrátili aj na ostatných sedem krajských miest Slovenska. Podľa slov ich hovorcov však problémy s komármi v takom rozsahu nemajú, a tak sa na sezónu nijako špeciálne nepripravujú.

Situácia v Košiciach a Prešove je otázna, keďže do konca uzávierky nestihli na naše otázky odpovedať.

Výnimkou je mesto Nitra, ktoré síce nerobí postrek primárne proti komárom, no venujú sa kliešťom a inému obťažujúcemu hmyzu, kam patria aj komáre. Takýto prípravok obvykle aplikujú raz do roka, výnimočne ho môžu opakovať.

„Vykonávajú sa však iba vo vybraných lokalitách, teda napríklad v najväčšom mestskom parku, vo výbehu pre psov a na kúpalisku. Práve na týchto miestach je predpoklad ich premnoženia. Ošetrenie sa robí v skorých ranných hodinách, kedy ešte v parku ani na kúpalisku nikto nie je. Rozprašuje sa špeciálny prípravok, ktorý vytvorí niečo ako hmlu. Tento prípravok nie je nebezpečný pre ľudí,“ povedal Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra, s tým, že na postrek musí byť vhodné počasie, hlavne nesmie byť veterno.

Pozrite si archívnu reportáž o nebezpečnom komárovi. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.