PRIESKUM: Do parlamentu by sa dostala aj strana, ktorá by mohla poriadne zamiešať kartami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prinášame vám exkluzívny prieskum agentúry FOCUS pre reláciu Na telo, ktorý naznačuje, ako by dopadli parlamentné voľby, ak by sa konali na prelome marca a apríla. Smer-SD je na prvej priečke, Progresívne Slovensko však zaznalo za posledný mesiac väčší nárast. Už tradične nasleduje Hlas-SD.

Strana Smer-SD by v súčasnosti vo voľbách získala 21,6 percent hlasov. V porovnaní s februárovým prieskumom stúpla o 0,5 percentuálneho bodu. Progresívne Slovensko by volilo 20,1 percent respondentov, v priebehu mesiaca ich preferencie stúpli o 1,2 percentuálneho bodu.

Darí sa aj Hlasu. Zatiaľ čo by Hlas vo februári volilo 17,2 percent opýtaných, v marci to bolo to bolo 17,9 percent.

Ak by hnutie Slovensko aj tentoraz kandidovalo v koalícii s Kresťanskou úniou a Za ľudí, do parlamentu by sa so ziskom 6,4 percent nedostali. Koalície totiž musia získať najmenej 7 percent hlasov.

Koalícia s hnutím Slovensko však v porovnaní s februárom predbehla KDH (6,3 percenta) i SaS (5,4 percenta). Do parlamentu by sa dostala aj SNS (5,1 percenta) a tesne i Aliancia – Szövetség, ktorá je podľa prieskumu presne na päťpercentnej hranici zvoliteľnosti.

Pred bránami parlamentu by ostala Republika (4,6 percenta), Demokrati (3,7 percenta), Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko (1,9 percenta) aj Sme rodina (1,8 percenta).

V hre by bola ústavná väčšina

Vládna koalícia zložená zo Smeru (40), Hlasu (33) a SNS (9) by tak mala v Národnej rade SR 82 kresiel. V prípade, že by sa k nej pridala aj Aliancia – Szövetség (9), mala by ich 91. To znamená, že by mala koalícia v parlamente ústavnú väčšinu. Dnes ich má 79.

Opozícia zložená z Progresívneho Slovenska (37), KDH (12) a SaS (10) by ich mala 59. V prípade, že by bola Aliancia – Szövetség v opozícii, mali by dokopy 68 kresiel.

 V súčasnosti má opozícia v zložení PS, SaS, KDH a hnutie Slovensko 71 kresiel v parlamente.

V prieskume 13,4 percent respondentov uviedlo, že by voliť nešlo a 15,3 percent opýtaných nevedelo, koho by volili.

Agentúra Focus pre reláciu Na telo uskutočnila v dňoch 28. 3. až 2. 4. 2024 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1025 respondentov.

Kompletné výsledky prieskumu nájdete vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prieskumy, grafy a tabuľky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.