Žilinská univerzita sa pýši európskym unikátom. Gigantický model ohúri najmä milovníkov vlakov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V útrobách laboratória sa ukrývajú informačné a riadiace počítačové systémy. Vysokoškoláci sa tu učia nielen na tých najmodernejších prístrojoch, ale aj na tých historicky najstarších, ktoré sa stále používajú v staniciach po celej Európe.

Najväčšia detská izba na Slovensku. Tak prezývajú dopravné laboratórium na Žilinskej univerzite. S malými vláčikmi na obrovskej ploche sa budúci inžinieri učia plánovať železničnú premávku. Gigantický model je európskym unikátom.

Železničný model vás ohúri hneď, ako vstúpite do dlhokánskej miestnosti. Rozmery sú úctyhodné. Presne 50 metrov. Celý okruh tak meria sto metrov a rozloha laboratória je 300 štvorcových metrov.

V útrobách laboratória sa ukrývajú informačné a riadiace počítačové systémy.

„Všetko je teraz inteligentné, tak my sme chceli, aby aj tá detská izba bola sčasti inteligentná, nielen pre študentov, ale aj pre verejnosť,“ priblížila Bibiana Buková z Katedry železničnej dopravy Žilinskej Univerzity.

Vysokoškoláci sa tu učia nielen na tých najmodernejších prístrojoch, ale aj na tých historicky najstarších, ktoré sa stále používajú v staniciach po celej Európe.

„Účelom tohto dopravného laboratória je hlavne pripraviť študentov na reálnu prevádzku železníc. Na operatívne riadenie železničnej dopravnej prevádzky a riešenie mimoriadnych situácií,“ povedal vedúci katedry Martin Kendra.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.