Rakovina u mladých je často zákernejšia a prognóza býva zlá. Lekári v ambulanciách liečia už aj dvadsiatnikov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podľa nedávnej celosvetovej štúdie sa v priebehu posledných 30 rokov počet prípadov rakoviny u ľudí mladších ako 50 rokov zvýšil o 80 %. To spôsobilo takmer 28-percentný nárast úmrtí spojených s touto chorobou.

Máte rakovinu. Veta, ktorú stále častejšie počúvajú mladí ľudia. Lekári v ambulanciách liečia už aj dvadsiatnikov. Počet mladých onkologických pacientov alarmujúco stúpol za posledné tri desaťročia o 80 percent.

Jednou z príčin nárastu týchto zákerných ochorení u takých mladých ľudí je životný štýl.

„A etiologické faktory, medzi ktoré zaraďujeme stravu, stres, fajčenie, pitie. Veľmi dôležitým faktorom je pohyb, ktorý sa v súčasnosti zanedbáva,“ hovorí klinický onkológ Juraj Detvay, FN Nitra.

Prečítajte si tiež:

V ďalších prípadoch môžeme rakovinu „zdediť“ – spôsobuje ju špeciálny gén. Spozornieť by mali tí, ktorých príbuzní trpeli týmto ochorením.

Rakovina u mladých je často zákernejšia a prognóza býva zlá.

„Napríklad karcinóm prsníka, ktorý sa objavil u ženy do 30-ky, zvykne byť agresívna choroba, ktorú treba aj agresívne liečiť. Tam už platí, že ak choroba metastázuje mimo prsníka, stáva sa stáva nevyliečiteľnou a tá žena s ňou musí žiť,“ doplnil klinický onkológ a vedec Michal Chovanec.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.