Zníženie rýchlosti sa stáva realitou v ďalších európskych mestách. Pôjde touto cestou aj Slovensko?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spomalenie dopravy v centrách miest, zdá sa, prináša pozitívne výsledky. Vo francúzskom Lyone sa to výrazne odrazilo v počte nehôd. Aj na Slovensku už máme prvé zóny, kde sa jazdí maximálne tridsiatkou.

Mestá si toto opatrenie chvália. Zisťovali sme, či sa aj u nás nechystá paušálne zníženie rýchlosti v mestách a obciach.

Nehody zásadne klesli

Francúzsky Lyon v marci 2022 zaviedol na väčšine svojich ciest maximálnu rýchlosť 30 kilometrov za hodinu, bilancia po dvoch rokoch - nehody zásadne klesli.

Tridsiatka sa postupne stáva realitou aj v ďalších európskych metropolách. Aj podľa motoristického novinára sa toto opatrenie stáva trendom, keďže ide o pomerne jednoduché riešenie.

„Ukazuje, že ide o naozaj efektívny spôsob a tie následky sú pri rýchlosti 30 kilometrov menej dramatické,“ uviedol dopravný expert Alexander Štefuca.

Prečítajte si tiež:

​Prvé lastovičky na Slovensku

Aj na Slovensku už máme prvé lastovičky, kde rýchlosť z 50-tky skresali na 30-tku.

Maximálnu povolenú rýchlosť, takisto na 30 km/h znížili vlani na jeseň aj v Košiciach. Prekročiť ju nesmiete na 27 uliciach v meste.

Cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť premávky a zlepšiť podmienky pre cyklistov a tiež vytlačiť tranzitnú dopravu z centra.

Tridsiatka je zavedená aj na niektorých uliciach bratislavského Starého mesta. Ide o úzke uličky, kde autom ani rýchlejšie ísť nemôžete.

Prečítajte si tiež:

Plošné zavedenie tridsiatky a v centrách obcí a miest, ako to je napríklad vo francúzskom Lyone, u nás aktuálne nie je na programe dňa.

Rezort vnútra ani polícia o takomto opatrení neuvažujú. Tvrdia, že tomu musí najprv predchádzať odborná diskusia a podrobná analýza nehodovosti.

Znižovanie rýchlosti je tak v rukách výlučne miest a obcí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.