Nerozhodli len Harabinovi voliči. Pellegrini dokázal mobilizovať a dominoval aj v Korčokových baštách z prvého kola

Rekordná účasť. V druhom kole prezidentských volieb prišlo k urnám 2 671 279 voličov, čo predstavuje 61,14-percentnú účasť. Prvýkrát v histórii získali obaja kandidáti nad milión hlasov.

Pri pohľade na podrobné výsledky za okresy sa Slovensko opäť sfarbilo na červeno. Vo väčšine okresov vyhral Peter Pellgrini. Dokázal zmobilizovať viac voličov ako pred prvým kolom. Oproti prvému získal o viac ako 525-tisíc voličov. To znamená, že nepridali sa len voliči Štefana Harabina, ale aj mnohí ďalší. 

Získal si aj okresy, ktoré v prvom kole vyhral Ivan Korčok. Zaujímavosťou sú južné okresy. 

Napríklad v Dunajskej Strede bol v prvom kole Pellegrini až tretí po Krisztiánovi Forróovi a Korčokovi. V druhom kole vyhral s náskokom vyše štyroch tisíc hlasov.

Aj ďalšie južné okresy ako Šaľa, Galanta a Nitra otočili. Kým v prvom kole víťazil o pár tisíc hlasov Korčok, v druhom Pellegrini.

Prečítajte si tiež:

Korčok stratil aj Oravu

Podobná situácia sa udiala aj na Orave, ktorá v prvom kole prekvapila, že napriek konzervatívnym voličom zvíťazil v Tvrdošíne, Námestove, Ružomberku či Liptovskom Mikuláši liberál Korčok. V druhom kole si ich už získal predseda parlamentu. Korčokovi ostalo víťazstvo len v Dolnom Kubíne.

Najväčší podiel hlasov získal Pellegrini na krajnom východe. Konkrétne v okresoch Sobrance dosiahol 77,28 percenta hlasov a v Medzilaborciach 76,79 percenta.

Mobilizovať sa darilo aj Korčokovi. Oproti prvému kolu získal o vyše 280-tisíc viac hlasov, ale nové bašty nezískal. Udržal si Bratislavu, Košice, Prešov, Poprad, Dolný Kubín a západné Slovensko.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezident 2024

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.