Vo veciach vojny budem radšej načúvať svätému otcovi ako Macronovi, vyhlásil budúci prezident

Peter Pellegrini počas príchodu do svojej volebnej centrály
Peter Pellegrini počas príchodu do svojej volebnej centrály. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko je členom Európskej únie aj NATO a nechce na tom nič meniť. Na druhej strane podľa neho musíme mať v týchto úradoch „silnejší hlas“ a tiež „viesť zahraničnú politiku na všetky štyri strany“. Povedal to novozvolený prezident Peter Pellegrini. Prisľúbil, že jeho prvá zahraničná cesta povedie už tradične do Českej republiky.

Ako prvý politik v histórii Slovenska dosiahol ústavný hattrick. Bol predsedom NRSR, premiérom a teraz bude prezidentom.

Zobraziť výsledky volieb

Blahoželá Korčokovi

Ku kampani pred druhým kolom povedal, že sa nezameral na Korčoka, ale na seba: „Snažil som sa v kampani nehovoriť o iných, ale o sebe a o Slovensku,“ povedal Pellegrini v relácii O 5 minút 12 v RTVS.

K výhre mu podľa neho pomohlo to, že sa „snažil ku kampani pristúpiť úprimne“.

Pellegrini zablahoželal k výsledku svojmu súperovi Ivanovi Korčokovi, keďže dosiahol aj napriek prehre vysoký počet hlasov. „Mrzí ma však, že v záverečnej reči bol agresívny,“ povedal na margo toho, že Korčok v záverečnej reči spomenul, že mu nezabudne označenie za „kandidáta vojny“.

Prečítajte si tiež:

Vojna ako nástroj kampane

Podľa Petra Pellegriniho jeho voličov nemobilizoval strach z vojny na Ukrajine. „Myslím, že sme nestrašili, ale sme vlastne upokojili každú jednu matku a každého jedného otca, že ich synovia nepôjdu bojovať na Ukrajinu.“

Dodal, že vo veciach vojny „budem radšej načúvať svätému otcovi ako Macronovi“. Povedal to s tým, že podľa neho sú šíriteľmi strachu skôr iní lídri v Európe, ktorí varujú pred rozšírením vojenského konfliktu.  

„Chcem garantovať všetkým občanom SR, že Slovensko je plne ukotvené v EÚ aj v NATO,“ povedal však s tým, že musíme mať „silný hlas“ aj v rámci týchto zoskupení a musíme „viesť zahraničnú politiku na všetky štyri strany“.

Jeho plánom je tiež obnoviť vzťahy s Ruskou federáciou, avšak až po skončení vojny na Ukrajine.

Prečítajte si tiež:

Vláda vs. prezident

Pellegrini odmieta koncepciu protiváhy vlády voči prezidentovi.

Prisľúbil, že ak by sa vláda zbytočne venovala témam, ktoré nie sú prioritou alebo by boli v nesúlade s Ústavou SR, bude konať.

Podpora SNS bez podmienok

„Som vďačný, že SNS mi vyjadrila podporu bez akýchkoľvek podmienok,“ zdôraznil Pellegrini. Nevidí preto ani po týchto voľbách priestor na otvorenie koaličnej zmluvy, a preto pozíciu predsedu parlamentu bude zastávať kandidát z Hlasu.

Prečítajte si tiež:

Strana Hlas

O silu strany Hlas sa do budúcnosti neobáva.

Jedným z jeho nástupcov na poste predsedu strany Hlas bude niekto z podpredsedov. Päticu kandidátov dopĺňa manažér strany Matúš Šutaj Eštok. Snem by sa mal podľa jeho slov uskutočniť do prezidentských volieb.

Prezradil, že na tento post má svoju preferenciu spomedzi kandidátov, nechcel ju však prezradiť.

Prečítajte si tiež:

Gratulácia od prezidentky

Prvý, kto Pellegrinimu k víťazstvu zablahoželal, bola prezidentka SR Zuzana Čaputová. Prisľúbil, že jeho prvá cesta povedie do Českej republiky.

Na otázku, aký tím si plánuje so sebou zobrať do prezidentského paláca, povedal, že už má svoju predstavu.

„Neobklopím sa ľuďmi, ktorí mi len budú pritakávať,“ povedal k zostaveniu tímu. Mená ľudí, z ktorých ho zloží, povedať nechcel.

Pozrite si oficiálne vyhlásenie výsledkov prezidentských volieb štátnou volebnou komisiou: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.