Smutné výročie bratislavského masakru Vietnamcov. Pred 30 rokmi nezmyselne zomrelo šesť ľudí

Obete vietnamského masakru.
Obete vietnamského masakru. Zdroj: Archív TASR

Mimoriadne brutálny útok na Starej Vajnorskej sa navždy zapísal medzi najkrvavejšie incidenty slovenskej kriminalistiky. Róbert Matta a Viliam Hauser spáchali druhú najmasovejšiu vraždu v histórii Slovenska, za ktorú si odpykávajú doživotné tresty. Dnes si pripomíname smutné okrúhle výročie masakru.

V pondelok (8. apríla) uplynulo 30 rokov od brutálnej vraždy, pri ktorej prišlo o život šesť Vietnamcov. Aj keď to na prvý pohľad môže pôsobiť, že motív je jednoznačný – rasistický, nebolo to tak. Za krvilačným vyčíňaním stála obyčajná túžba po bohatstve bez práce či iného úsilia.

„Pochádzali z jednej lokality, bývali v blízkosti seba a spoznali sa na základnej škole. Spoločne sa vyučili v jednom z bratislavských učňovských stredísk,“ povedal o páchateľoch major Jozef Schmidt v dokumente Najväčšie kriminálne prípady Slovenska.

Tento text opisuje reálne násilie, a nie je preto vhodný pre osoby mladšie ako 18 rokov.

Prečítajte si tiež:

Toto predchádzalo vražde

Obaja páchatelia, Róbert Matta aj Viliam Hauser, boli počas spáchania vraždy nezamestnaní. Spoločne však predtým nejaký čas robili v jednom z bratislavských podnikov. Práve tam spoznali aj vietnamskú dvojicu, pre ktorú sa ich stretnutie stalo neskôr osudným.

Vietnamci sa na Slovensku totižto zaoberali aj podnikaním s rôznym tovarom a darilo sa im podľa všetkého aj pomerne dobre. Na Starej Vajnorskej si teda pre tieto potreby prenajali nejaké priestory, kde majitelia aj bývali.

Nemohli však tušiť, že o ich obchodných úspechoch sa dozvedeli aj ľudia, ktorí sa radšej nemali. Hauser a Matta sa pred samotnou vraždou aj dôkladne pripravili. Páchatelia budúcej niekoľkonásobnej vraždy si objekt pred krvavým útokom prišli viackrát obzrieť, dokonca tam prišli aj nakupovať.

Okrem obhliadky si zadovážili aj zbrane – samopal s tlmičom a pištoľ, ktoré vopred aj vyskúšali v lese či v garáži, aj pre hlučnosť. Deň pred samotnou vraždou zakúpili aj 100 kusov nábojov, pričom pre Vietnamcov sa nakoniec stalo smrteľných 28 výstrelov.

To, že na čin boli dôkladne pripravení dokazuje aj to, že vopred si zabezpečili aj chirurgické rukavice, aby nezanechávali odtlačky či leukoplast na zlepenie zásobníkov, aby zvýšili palebný priemer zbrane, či ďalšie veci, ktoré k vražde použili.

Prečítajte si tiež:

Priebeh vraždy

V deň vraždy sa dvojica stretla už v skorších hodinách, pričom spoločne navštívili niekoľko podnikov, kde sa v každom aj trošku potužili alkoholom. Pravdepodobne aj následkom hladiny sa rozhodli, že svoj zámer aj skutočne zrealizujú. Hnala ich najmä vidina, že prakticky bez snahy zbohatnú.

Bola to však zároveň aj pomerne naivná vízia, keďže Matta ani Hauser nemohli tušiť, akú hotovosť pri sebe Vietnamci budú mať a hlavne, či pri sebe vôbec niečo budú mať. Pokojne sa im tak mohlo stať, že by odišli s prázdnymi rukami, čo im podľa všetkého vopred vôbec nenapadlo.

Spoločne sa presunuli do bratislavskej časti Rendez, kde nechali auto a na Starú Vajnorskú sa presunuli pešo. V čine im doslova nič nebránilo, ani jedna brána do areálu totižto nebola uzamknutá.

Samotný priebeh vraždy vychádza len z opisu páchateľov, keďže žiadna ich obeť neprežila. Keďže sa ich výpovede menili, za najdôveryhodnejšie sa považujú tie, ktoré policajti získali bezprostredne po ich zadržaní.

Asi o 20:17 vošli obaja nezamaskovaní do skladu s tým, že prišli kúpiť videokazety. Prvá obeť patrila k ľuďom, ktorých Matta a Hauser poznali z predošlej práce. Matta od neho žiadal peniaze, na čo jeho obeť pristúpila k stolu, odkiaľ ich chcela vybrať.

Keďže sa Matta zľakol, že odtiaľ ide vybrať zbraň, niekoľkými ranami na neho vystrelil zo samopalu. Poistil sa aj ranou istoty.

Vo vedľajšej miestnosti sedela ďalšia obeť, ktorá sa pokúsila zachrániť svoj život po tom, čo počula výstrely. Matta ho sedemkrát zasiahol, keď sa muž pokúšal ujsť. Aj u neho sa poistil ranou istoty.

Medzitým Hauser dotiahol zozadu ďalšie dve ženy, pričom jedna bola tehotná. Snažili sa od nich zistiť, kde sa nachádzajú peniaze, čo im ženy aj povedali. Vtedy však začalo niekde vzadu plakať malé dieťa a tak ho Hauser podľa zvuku išiel hľadať.

Matta zatiaľ obe ženy strážil, pričom na ne mieril samopalom. Vtedy do miestnosti vošiel ďalší človek, ktorý sa Mattu pokúsil napadnúť. Samopalom za to dostal niekoľko rán. Opäť sa poistil ranou istoty.

Plačúce dieťa medzitým Hauser udusil tak, že ho otočil na brucho a zahádzal perinou. Obe ženy napokon Matta zastrelil tiež, pričom poslednou obeťou sa stala tá, ktorá bola tehotná. Hauser mu totižto mal povedať, že už nikto z Vietnamcov nemôže zostať nažive, inak im celý plán vyjde na zmar.

Prečítajte si tiež:

Po vražde

Po masakre ešte Hauser stihol vyhodiť ističe. Páchatelia so sebou vzali lup, čo bola, ako píše TASR, finančná hotovosť 1,2 milióna korún, nejaké devízové prostriedky – šilingy, marky – finančné prostriedky v rôznych menách a z miesta činu odišli.

V objekte sa síce celý čas nachádzal strážnik, no ten nič nepočul. Šesť obetí teda ležalo na mieste svojej smrti až do rána ďalšieho dňa, kedy ich našla opatrovateľka malého dievčatka.

Páchatelia následne odišli za sestrou Hausera do Nemecka, kde sa správali rozhadzovačne. Po jedenástich dňoch sa vrátili naspäť a tri dni po ich návrate boli zadržaní.

Momentálne si obaja odpykávajú doživotné tresty, no zároveň sa obaja, po odpykaní 25 rokov, neúspešne pokúšali požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu.

Týmto smutným výročím sa zaoberala aj redaktorka Televíznych novín Zuzana Ferenčáková:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.