Deka znižujúca stres či špeciálne lampy. Prostriedky pre lepší spánok idú u Slovákov na dračku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deka, ktorá znižuje stres, špeciálne lampy alebo gumené cukríky. Všetko, čo nám má pomôcť dobre spať, zažíva boom. Nespavci sú ochotní vyskúšať čokoľvek, aby si prinavrátili kvalitný spánok. Odborník ale varuje, že dlhodobé problémy si už vyžadujú liečbu.

V hlavnej úlohe melatonín. Výživové doplnky na lepší spánok a proti stresu idú na dračku. „Z tých klasických sú to tablety alebo kapsuly a v poslednej dobe pribúdajú želatínové pastilky na cmúľanie, prípadne spreje,“ povedala Miroslava Snopková, viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory. 

Prečítajte si tiež:

Kombinácie, pri ktorých melatonín neúčinkuje 

Záujem o tieto doplnky podľa lekárnikov vzrástol počas pandémie, potom ich spopularizovali reklamy. Aj keď nie sú na predpis, treba si dávať pozor na ich kombinácie.

„Napríklad hormonálna antikoncepcia či niektoré typy antibiotík tak isto môžu ovplyvňovať hladinu melatonínu. U fajčiara môže navodiť stav akoby neúčinkoval. Vždy je dobré informovať lekárnika, čo iné užívam, aj to môže byť príčinou nespavosti,“ dodala Sopková. 

Nedostatočný a nekvalitný spánok vedie k rôznym zdravotným ťažkostiam. Podľa lekára dlhodobé problémy so spánkom netreba podceňovať.

„Na prvom mieste je určite úprava životosprávy, až potom siahať k nejakým tabletkám, najskôr prírodným, a potom už fakt lieky, ktoré patria do rúk lekárovi, ktoré by dotyčnému vedel predpísať,“ povedal Jakub Hložník, anestéziológ.  

Prečítajte si tiež:

Kvalitná posteľ aj vankúš

Na kvalitnom oddychu nám naozaj záleží aj z hľadiska postele, prikrývok či vankúšov. Expert na spánok potvrdzuje, že zákazníci sú pri ich kúpe oveľa vyberavejší ako kedysi.

Veľkým hitom sú záťažové deky, ktoré vážia aj niekoľko kilogramov a pomáhajú k uvoľneniu. Tam sa to ale nekončí. Na trhu sú aj masážne okuliare, prístroje na zmiernenie nespavosti či aplikácie, ktoré analyzujú dych.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.