Na Slovensko sa vrátil prach zo Sahary. Jeho množstvo bude rásť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pár dní sme si od neho oddýchli, ale je späť. Saharský prach sa opäť dostal nad naše územie a počítať s ním musíme aj v nasledujúcich dňoch.

„Už v priebehu pondelka sa nad naše územie saharský prach opäť vrátil. Vďačiť za to môžeme veľmi teplému, pôvodom tropickému vzduchu, ktorý sa k nám dostáva od juhozápadu,“ informuje imeteo.sk.

Potrápi najmä tieto oblasti

V nasledujúcich dňoch bude množstvo prachu nad Slovenskom rásť. Najvyššiu prachovú záťaž možno očakávať v utorok (9. 4.) popoludní a k večeru. Potrápi najmä ľudí na západe a strede územia.

„Celkovo s prachom v ovzduší treba počítať až do noci z piatka na sobotu (13. 4.). Následne sa z nášho územia nakrátko vytratí, aby sa s príchodom tretieho aprílového týždňa znovu vrátil,“ dodáva portál.

Prečítajte si tiež:

​Mimoriadne teplo

Séria mimoriadne teplých dní pokračuje. Do našej oblasti bude od juhozápadu naďalej prúdiť veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch, uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav.

Utorkové (9. 4.) denné maximá sa budú pohybovať od 23 do 28 stupňov. Veľmi teplo bude aj na horách. Potrápiť nás môže silnejší vietor. Spočiatku bude slabý, ale následne sa od západu na celom území rozfúka. Na horách treba počítať s prudkým až búrlivým vetrom. 

Prečítajte si tiež:

​Zmena počasia

Cez strednú Európu bude postupovať pomaly ďalej na východ zrážkovo nevýrazný studený front spojený s tlakovou nížou so stredom nad severnou Škandináviou a priľahlým Nórskym morom.

Postupne začnú teploty klesať. Nebude to však výrazné ochladzovanie. Na stredu (10. 4.) predpovedajú meteorológovia teploty od 18 do 25 stupňov na západe, v Žilinskom kraji a na hornom Spiši 11 až 18 stupňov.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 1. 4. 2024. Saharský prach na Slovensku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.