Obzreli sme sa do minulosti. Kto bol najlepším slovenským prezidentom? (+ ANKETA)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentské žezlo po Zuzane Čaputovej prevezme v polovici júna Peter Pellegrini. Akým bude prezidentom? Niektorí ho prirovnávajú k Ivanovi Gašparovičovi, ktorý bol doposiaľ najdlhšie úradujúcou hlavou štátu a ktorý stál po boku víťaza aj počas volebnej noci. Iní sa pýtajú, či nebude ako Michal Kováč, ktorý sa v rozhodujúcich chvíľach postavil vládnej moci.

Obzreli sme sa dozadu na to, kto sedel v prezidentskom kresle a pýtali sme sa aj vás, kto bol podľa vás najlepším slovenským prezidentom.

Iní, než sa čakalo

Michal Kováč bol prvý porevolučný slovenský prezident a zároveň jediný, ktorého sme si nevolili my občania v priamej voľbe, ale poslanci v parlamente.

„O Michalovi Kováčovi sa na začiatku hovorilo, že to bude servilný prezident vlády Vladimíra Mečiara. Skoro sa však ukázalo, že pôjde skutočne svojou vlastnou cestou,“ vraví politológ Radoslav Štefančík.

Pred 25 rokmi si Slováci po prvý raz vyberali prezidenta v priamej voľbe. Desať rokov po páde komunizmu sme do paláca poslali bývalého komunistu Rudolfa Schustera.

„Možno je smutné, že si Slovensko v tých prvých voľbách zvolilo človeka, ktorý bol predtým dosť vysoko postavený člen komunistickej strany Slovensko, ale treba povedať, že Rudolf Schuster stál na tej správnej strane integrácie Slovenska do Európskej únie ako aj do NATO,“ vraví Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Len jeden svoj mandát obhájil

Tretím prezidentom samostatného Slovenska sa stal Ivan Gašparovič, keď v druhom kole volieb porazil Vladimíra Mečiara.

„Gašparovič bol vtedy skutočne považovaný za voľbu toho menšieho zla, pretože sa dlho uvažovalo, že v druhom kole budú oproti sebe stáť Eduard Kukan a Vladimír Mečiar,“ vraví politológ.

O päť rokov porazil Ivetu Radičovú a stal sa tak prvým prezidentom, ktorý svoj mandát obhájil. „Pôsobil servilne voči vláde Roberta Fica. Povedal, že je akoby členom Smeru a myslím si, že podľa toho sa aj správal,“ dodal Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Úradovanie poznačené konfliktmi s Ficom

Následne bol zvolený nepolitik Andrej Kiska, ktorý porazil Roberta Fica. „Napriek tomu, že mal celkom zaujímavý životopis, predovšetkým z tej charitatívnej oblasti, tak treba povedať, že to je človek, s ktorým sa na začiatku nepočítalo,“ spomína politológ.

Jeho úradovanie poznačili konflikty s vládnymi stranami. Podľa politológa stál na opačnej strane ako Fico.

Pred piatimi rokmi sa historicky prvou ženou v prezidentskom paláci stala Zuzana Čaputová.

„Stála vždy na stane právneho štátu a ústavného poriadku. Myslím si, že zodpovedne obhajovala princípy liberálnej demokracie,“ hovorí politológ Radoslav Štefančík.

Počas svojho úradovania zažila až piatich premiérov a čelila domácim aj globálnym krízam. Musela čeliť aj rôznym útokom. „Keď sa to celé skĺbi, nemôžeme sa čudovať, že sa rozhodla neobhajovať svoj mandát,“ povedal politológ.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.