Prezidentské voľby aj referendum. V Radošovciach rozhodovali aj o výstavbe veterného parku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Majú to čierne na bielom. V obci Radošovce na Záhorí v sobotu (6. 4.) volili prezidenta a zároveň hlasovali v miestnom referende. Otázka znela, či ľudia v obci chcú alebo nechcú veterný park.

Na obecnom úrade už majú zápisnicu o priebehu a výsledku miestneho referenda. „Občania rozhodli, že nesúhlasia s výstavbou veterného parku,“ povedala Iveta Matúšová, starostka obce Radošovce. 

Starostka si chváli účasť, ktorej zrejme pomohla voľba prezidenta vo vedľajšej miestnosti. Z približne 1400 oprávnených voličov v referende hlasovalo vyše 960. Väčšina bola proti.

Prečítajte si tiež:

S ponukami sa roztrhlo vrece

S ponukami od investorov sa v tomto regióne v posledných rokoch roztrhlo vrece. Radošovce majú aktuálne na stole dva zámery, obidva v tejto lokalite. Jedným z potenciálnych investorov je firma WSB Invest.

„V tejto chvíli je signál od občanov, že nechcú výstavbu veterných elektrární vo svojom katastri, bez ohľadu na to, ako ten projekt môže, alebo by mohol vyzerať, čiže pre nás je to jednoznačne stopka,“ povedal Ján Lacko, projektový manažér WSB Invest.

Ďalším záujemcom je SPP. „SPP má aj naďalej záujem vybudovať v katastroch obcí Radošovce a Popudinské Močidľany veterný park, ktorý by dokázal zásobovať čistou elektrinou viac ako 80-tisíc domácností,“ uviedol Ondrej Šebesta, hovorca SPP. 

Výsledky referenda v utorok (9. 4.) budú preberať radošovskí obecní poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve. Podľa starostky to bude len formálna záležitosť, schváliť by mali uznesenie o platnosti referenda.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.