Hroziace štrajky nebudú. Zamestnanci štátnych železníc si vybojovali vyššie platy i lepšie podmienky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predišli najhoršiemu. Ministerstvo dopravy sa dohodlo s odborármi železničných štátnych spoločností na kolektívnej zmluve na najbližšie roky. Zamestnanci si vybojovali vyššie platy aj lepšie podmienky, meniť sa budú aj tarifné triedy. Personálny stav je však naďalej alarmujúci.

Hroziace štrajky nebudú. Rezort dopravy sa dohodol s odborármi dvoch najväčších železničných štátnych spoločností na novej kolektívnej zmluve. Platiť bude ďalšie štyri roky.

„Tieto kolektívne zmluvy na jednej strane prinesú významné navýšenie platov v tomto sektore, na druhej strane stabilizujú celý sektor,“ povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru).

Prečítajte si tiež:

Dúfajú v zmenu

„Zakladá na jednej strane predpoklady pre stabilizáciu a spokojnosť zamestnancov, ktorí pre nás pracujú. A na druhej strane nám otvára dvere v nábore predovšetkým nedostatkových profesií,“ uviedol riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovenska Peter Helexa.

Ľubomír Kopka z odborového združenia Železničiar hovorí, že veria v nový príliv zamestnancov a tiež v to, že sa zastropujú ľudia, ktorí budú mať nárok na predčasný dôchodok.

U národného dopravcu, teda Železničnej spoločnosti, zvýšia platy všetkým tarifným triedam. Podľa Helexu očakávajú, že na základe podpísaného dodatku dosiahne priemerná mzda v ich spoločnosti viac ako 2000 eur mesačne.

Železnice Slovenskej republiky zvýšia platy od apríla a ďalšie zvýšenie chystajú v lete. Pribudne aj prevádzková výkonnostná prémia pre najlepších. 

„Prijatý dodatok znamená zvýšenie tarifnej mzdy zamestnancov ŽSR o sedem percent. Ďalšie zvýšenie tarifnej mzdy o tri percentá bolo dohodnuté s účinnosťou od 1. júla 2024," uviedla hovorkyňa ŽSR Vladimíra Bahýlová.

Prečítajte si tiež:

Nedostatok ľudí 

Železnice čelili zúfalému nedostatku ľudí práve pre predčasné odchody do dôchodku. Naraz odišli skúsení pracovníci, ktorých sa nepodarilo nahradiť.

Podľa ministra bude železničná doprava zabezpečená kontinuálne a bez problémov.

„Očakávame, že na základe podpísaného dodatku dosiahne priemerná mzda v našej spoločnosti viac ako 2000 eur mesačne,“ povedal Helexa.

Viaceré nábory, ktoré v minulom roku robili v oboch spoločnostiach, veľa nových ľudí nepriniesli. Naďalej chýbajú najmä rušňovodiči či výpravcovia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.