Učitelia čakajú na nový príplatok, no spokojní nie sú. Nedostanú ho všetci a v každom regióne bude iná suma

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Učitelia čakajú na nový príplatok. V aktuálnej výplate ho mnohí ešte nevideli. Peniaze zo štátnej kasy síce odišli, no chvíľu trvá, kým sa dostanú na účty škôl. Učiteľom pôjde v každom regióne iná suma podľa životných nákladov a spokojní s tým nie sú. V Bratislave je to mesačne 145 eur, v Prešovskom kraji iba 30.  

Ako presvedčiť učiteľov, aby nedali prednosť lepšie platenej práci? Školám postupne prichádzajú peniaze na regionálny príplatok, ktorý posielajú učiteľom.

Koľko kto dostane, závisí od miesta, kde učí. V hlavnom meste v hrubom 145 eur, pár kilometrov odtiaľ v Pezinku 85. Sumy sú odstupňované aj podľa toho, koľko učitelia v regióne zarábajú v porovnaní s inými profesiami s vysokou školou.

Najnižší príspevok je na východe Slovenska.

Prečítajte si tiež:

Hasili problém 

Príplatok je iba náplasťou na tabuľkové platy. Nováčik má v hrubom 1161 eur, po desiatich rokoch učenia a prvej atestácii poskočí o tristo eur.

„To, čo sme potrebovali rýchlo urobiť, bolo hasiť vážny problém, nie je to dokonalé riešenie ani to nevyriešilo tie rozdiely, lebo v Bratislave je to omnoho väčšie,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Nový príspevok má kompenzovať životné náklady učiteľom v regiónoch a prilákať do školstva ďalších. Otázne je, či to bude fungovať.

Tri termíny

Toto je prvýkrát, čo učitelia dostanú nové príplatky. Sú na celý tento rok, učitelia ich dostanú v troch termínoch.

V tomto jarnom, potom koncom augusta a na konci decembra. Problém však je, že peniaze nedostanú všetci a zamestnancov v školách to rozdeľuje.

Štát peniaze nepošle učiteľkám v materských školách, pretože škôlky vrátane miezd financujú mestá a obce. 

Príplatky sa netýkajú ani učiteľov, ktorí sa deťom venujú popoludní, napríklad v základných umeleckých školách či v centrách voľného času. Aj tie patria pod samosprávy. 

V nevýhode sú aj vychovávatelia v školskom klube detí, ale napríklad aj asistenti učiteľa, ktorí sú zamestnaní cez eurofondy. 

Títo všetci sú súčasťou školského kolektívu a tiež pracujú s deťmi, ale ostanú mimo. Pýtali sme sa primátorov a starostov, či by mohli peniaze týmto zamestnancom doplatiť. Viac sa dozviete v druhej časti reportáže: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.