S mamou žijú zo 110 eur, prišli aj o jediný 25-eurový príspevok. Tamarka je ťažko zdravotne postihnutá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tamarka trpí detskou mozgovou obrnou. Napriek tomu je to veselá a komunikatívna predškoláčka. Keď sme ju s kamerou navštívili v lete minulého roka, jej mama sa nám posťažovala, že majú čo robiť, aby vyžili zo 135-eurového mesačného príspevku od štátu. A keďže dcérka potrebuje neustálu pomoc, zamestnať sa, čo i len na pár hodín, bolo pre matku takmer nemožné. Umiestniť Tamarku do škôlky sa tiež ukázalo ako veľký problém. Po vyše polroku sme sa k rodine a jej situácii vrátili. Zistili sme, že Vierkin príjem ešte klesol.

„Moja dcéra má mozgovú obrnu od narodenia, zistilo sa to, keď mala asi štyri mesiace,“ hovorí mama dievčatka. Tamarku opisujú ako usmievavú a talentovanú. Rada spieva a kreslí.

Tamarka je ťažko zdravotne postihnutá. Celú pravú časť tela má ochrnutú.

Našľapuje na špičku, má skrátenú achilovku. Nosí ortopedické topánky a dve hodiny denne používa špeciálnu ortézu. Celkovo sa rýchlo unaví, trpí ťažkými migrénami a diagnózou tetánia, ktorá sa prejavuje záchvatmi. Berie upokojujúce lieky a opakujú sa jej ataky zvracania. Zložité je aj kúpanie a obliekanie. Potrebuje pomoc 24 hodín denne.

Prečítajte si tiež:

Odobrali im aj jediný príspevok

Tamarkina mama Viera nás vlani požiadala o pomoc.

Podala žiadosť o opatrovateľský príspevok. Ten jej úrad práce neschválil ani po odvolaní. Vtedy mala podľa štátu nárok iba na 25-eurový príspevok na hygienu. Po niekoľkých mesiacoch sme sa s Tamarkou a Vierou opäť stretli.

Vierkin mesačný príjem klesol zo 135 eur na 110. Úrad práce im totiž odobral aj jediný 25-eurový príspevok na hygienu.

Žijú tak v podstate iba z prídavkov na dieťa a alimentov. Bez pomoci od rodiny by to určite nezvládli. Úrad práce tvrdí, že ani na príspevok na hygienu neboli splnené podmienky.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.