Jablone sú obťažkané plodmi, no nemal ich kto oberať. Povolali väzňov

Väzni na jablkách.
Zdroj: TV Markíza

V ovocnom sade v Devičanoch si aj celkom slušne zarobia.

Jablone sú obťažkané plodmi, no nemal ich kto oberať. Brigádnikov nemajú a čas tlačí. V ovocnom sade v Devičanoch požiadali o pomoc pri zbere jabĺk väzňov. A neoľutovali.

Nájsť brigádnikov na zber úrody je niekedy hotový zázrak. Nenašli ich ani v Devičanoch blízko Levíc. Nepomáhali inzeráty ani oznamy na obecných úradoch. Napokon požiadali o pomoc zbor väzenskej a justičnej stráže.

Majiteľ ovocného sadu Ján Šebo nám povedal, že každý deň do sadu chodí pracovať 15 ľudí a má istotu, že má k dispozícii tento počet ľudí každý deň na zber.

Odsúdení brigádnici zo Želiezoviec denne dostávajú teplý obed a pitie. Pracujú od 07.00 do 15.30 h a denne pozbierajú 9 až 10 ton jabĺk.

Podľa majiteľa sadu je to pre nich pozbierané množstvo postačujúce a pozbierať úrodu stihnú zhruba za dva mesiace, čo považuje za úplne ideálne.

Podľa Zboru väzenskej a justičnej stráže je práca pre odsúdených dôležitým psychohygienickým faktorom, no keď im nejakú prácu pridelia, robiť musia. „Ak odsúdený, ktorý je zaradený do práce, odmietne pracovať, dopúšťa sa disciplinárneho previnenie, za čo mu môže byť uložený disciplinárny trest," vysvetlil riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS Adrián Baláž.

Odsúdení chlapi si zber jabĺk na čerstvom vzduchu pochvaľujú. V Devičanoch priemerný zberač zarobil za deň okolo 30 eur, šikovnejší aj 40. Väzňov v nápravnovýchovnom zariadení odmeňujú podľa osobitných predpisov.

V devičanskom sade by mali robiť odsúdení minimálne do konca októbra. Úroda jabĺk by mala byť pod strechou do začiatku novembra.


DEVIČANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jablká

Dôležité udalosti