Chystá sa zmena. Ak bude mať dieťa ospravedlnenku od rodiča opakovane, škola si zistí, či bolo choré

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vymeškané hodiny zhoršujú vedomosti žiakov a zďaleka sa to netýka len detí z rómskych osád. Inšpekcia pri kontrolách zistila, že žiaci chýbali v priemere 3,5 týždňa. Ministerstvo školstva teraz chystá rýchly zásah. Ak bude mať dieťa päťdňovú ospravedlnenku od rodiča opakovane, škola si u pediatria overí, či bolo naozaj choré.

Päť po sebe idúcich vyučovacích dní bez pečiatky od lekára. V zákone sa nepíše, koľkokrát môže rodič takto ospravedlniť svoje dieťa. Výsledkom však je častejšie chýbanie.

Ospravedlnené hodiny za žiaka. Zdroj: reprofoto

​Kým pred siedmimi rokmi bolo na žiaka priemerne 49 ospravedlnených hodín, po pandémii vyše 113. To už platila päťdňová ospravedlnenka.

S limitom pre rodičov návrh zákona zatiaľ nepočíta. Po novom by sa malo kontrolovať opakované chýbanie dieťaťa, keď sa rodič odvolá na chorobu.

Prečítajte si tiež:

Bude to riešiť parlament

Podľa šéfky Združenia základných škôl Slovenska akákoľvek regulácia pomôže. Potvrdenie od lekára by však nechali na rodičoch.

Sú prípady, keď rodič klame, len aby pečiatku dostal. Preto by mala pri opakovanom chýbaní komunikovať škola a pediater.  

Vymeškané hodiny sa budú riešiť aj v zákone. Minister Tomáš Drucker hovorí, že sa zmena dostane už na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.