Železnica medzi Kyjevom a Košicami či modernizácia hraničného priechodu. Slovensko a Ukrajina sa dohodli na viacerých projektoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenská vláda má za sebou spoločné rokovanie s vládou Ukrajiny. Robert Fico pri spoločnom vyhlásení s premiérom Ukrajiny Denysom Šmyhaľom predstavil viacero projektov, na ktorých sa s ukrajinskou stranou dohodli.

Robert Fico po štvrtkovom (11. 4.) spoločnom rokovaní povedal, že podľa neho úspešne nadviazali na ich prvé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo koncom januára v Užhorode.

Prečítajte si tiež:

Podpora ukrajinských snáh o vstup do EÚ

„Urobili sme obrovské množstvo významných krokov na prehĺbenie vzájomne výhodnej a priateľskej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou,“ uviedol slovenský premiér.

Fico Šmyhaľa ubezpečil, že „Slovensko chce byť dobrým, priateľským a solidárnym susedom“. Dodal, že si želá, aby sa v rámci konfliktu s Ruskom našli také mierové východiská, ktoré budú férové pre Ukrajinu, a ponúkol „maximálnu súčinnosť pri hľadaní mierových riešení“.

Premiér zdôraznil, že podpora Slovenska pri ambíciách Ukrajiny stať sa členom Európskej únie „nie je špekulatívna“. „Je to plnohodnotná podpora,“ vyhlásil Fico s tým, že Slovensko želá Ukrajine skoré členstvo v EÚ.

Prečítajte si tiež:

Zdokonalenie energetického prepojenia

Fico tiež informoval o viacerých projektoch, na ktorých sa dohodli s ukrajinskou stranou. Prvým je vytvorenie železničného prepojenia medzi Kyjevom a Košicami. 

Ďalej sa dohodli na zdokonaľovaní energetického prepojenia na trase medzi Mukačevom a Veľkými Kapušanmi. „Ale bude to pokračovať ďalej, až do Lemešian,“ povedal Fico. Ukrajinský premiér Denys Šmihaľ priblížil, že túto rekonštrukciu by chceli zavŕšiť do konca roka 2028. 

Tretím projektom je modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké. 

Prečítajte si tiež:

Slovensko ponúka pomoc pri odmínovaní

Premiér ďalej zdôraznil, že Slovensko garantuje prechodné koridory pre vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez naše územie do krajín, ktoré tieto produkty potrebujú. 

Šmyhaľovi tiež vysvetlil, že pokiaľ nenájdu spoločné riešenie, bude na Slovensku platiť zákaz dovozu 14 poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Vo vojenskej oblasti Slovensko podľa Fica ponúka pomoc predovšetkým v oblasti odmínovania. „Na komerčnej báze je SR pripravená spolupracovať aj vo vojenskej oblasti,“ povedal slovenský premiér. 

Šmyhaľ zase považuje v oblasti obchodu za dôležité upraviť podľa súčasných parametrov a potrieb zmluvnú základňu v rámci technicko-ekonomickej i obrannej spolupráce. „Do polovice budúceho roka by sme mali urobiť audit tejto zmluvnej základne,“ podotkol ukrajinský premiér.

Očakáva zapojenie slovenského podnikateľského prostredia do povojnovej obnovy Ukrajiny. „Pozvali sme predstaviteľov podnikateľských kruhov na júnovú konferenciu do Berlína, rovnako tak na jeseň budeme organizovať ukrajinsko-slovenské podnikateľské fórum, kde by sme chceli určiť možnosti investovania,“ dodal Šmyhaľ.

Fico po rokovaní 

Robert Fico po rokovaní vyhlásil, že je Slovensko dobrým susedom Ukrajiny.

„Hľadanie mierového riešenia pre Ukrajinu je v najhlbšom národno-štátnom záujme Slovenskej republiky. Boje by sa mali zastaviť čo najskôr. Musíme tiež poskytnúť susedovi pomoc, aby mohol úspešne projektovať nové perspektívy svojho vzťahu k EÚ,“ uviedla na sociálnej sieti strana Smer-SD.

Život ľudí sa podľa slov koaličnej strany nezastavuje, a práve preto je dôležité hľadať možnosti spolupráce v energetike, doprave a v humanitárnej oblasti, napr. pri odmínovaní územia alebo zdravotnej starostlivosti o vojnou postihnutých obyvateľov.

„Slováci nemajú žiadne zaťažujúce predsudky vo vzťahu k Ukrajine a aj týmto spoločným rokovaním vlád sme prejavili úprimnú ľudskosť a susedskú solidaritu,“ uvádza na záver Smer-SD vo svojom stanovisku.

Spoločnému rokovaniu sme sa venovali aj v Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.