Netýka sa iba seniorov. Mal len 38, keď pocítil príznaky, no Ján sa Parkinsonovej chorobe nepoddal

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mal iba 38 rokov, keď sa uňho začali prejavovať prvé symptómy. Parkinsonovej chorobe sa však nepoddal a stala sa jeho súčasťou.  Pre Jána Heftyho je účinnou terapiou cyklistika, ktorej sa venuje celý život.

Ročne najazdí tisíce kilometrov a aj z bicyklového sedla sa snaží šíriť povedomie o ochorení, ktorým na Slovensku trpí asi 15-tisíc ľudí.

„Život je pohyb, pohyb je život. Jednoducho, ak by sa človek podvolil tej chorobe a nehýbal sa vôbec, tak si viem predstaviť, že by to asi neviedlo k ničomu dobrému,“ hovorí nám Ján.

Terapia na bicykli 

Bicykloval aj skôr, predtým než mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Vo chvíľach, keď cítil, že slabne a nevedel, čo mu je, jebo záujem o šport slabol. Tvrdí, že upadával do depresie.

Nový vietor do plachiet nabral, keď zistili, čo mu je, hovorí.

Prečítajte si tiež:

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k predčasnému zániku špecifických nervových buniek.

Ochorenie je typické pre starších ľudí. Zväčša sa týka pacientov, ktorí majú viac ako 60 rokov. Ján má špecifický typ tohto ochorenia, a to so včasným nástupom.

Prvé príznaky začal pociťovať, keď mal iba 38. Tvrdí, že mu ľavá ruka i noha prestávali fungovať. Dlho sa nevedelo prísť na to, čo ho trápi. Keď však počul diagnózu, neprekvapila ho.

„Odkedy som zistil, že mám túto chorobu, môj život sa zintenzívnil. Snažím sa ho žiť naplno,“ vraví.

Cyklistika mu pomáha budovať si sebavedomie. „Pri bicyklovaní mám pocit, akoby som ani nemal tú chorobu,“ hovorí. A lekárka podotýka, že vítaná je akákoľvek fyzická aktivita. Viac v reportáži. 

Ak vás príbeh Jána Heftyho zaujal, pozrite si s ním aj tento rozhovor. Prijal aj naše pozvanie do Telerána:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.