Bolo unikátom Banskej Bystrice, no dlho chátralo. Detské ihrisko Hexagon opravujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Originálne detské ihrisko Hexagon, ktoré bolo kedysi unikátom Banskej Bystrice, desaťročia chátralo. Teraz ho obnovujú tak, aby sa čo najviac približovalo pôvodnej unikátnej koncepcii. Po dokončení by malo byť darčekom pre deti aj starých rodičov.

Postavili ho ako detské ihrisko, no zároveň to bol aj dizajnérsky počin. Na konci 60. rokov minulého storočia sa bolo na čo pozerať. Hexagon však rokmi schátral.

Nezvyčajné ihrisko hexagon je architektonické dielo priemyselného dizajnéra Jána Ondrejoviča.

„Vidíme tu veľmi pekný príklad, ako keď sa človek hrá so šrúbami na stole, aké neuveriteľne invenčné a pekné dielo dokáže spraviť,“ povedal Matúš Jančura, umelecký sochár. 

Prečítajte si tiež:

Snaha o priblíženie pôvodnému ihrisku

Kópie štyroch typov prefabrikátov odliali v špeciálnych formách. Dokopy použili štyri tony betónu a jeden a pol tony cementu.

„Snažili sme sa v rámci technologických skúšok maximálne priblížiť technológii a štruktúre pôvodných povrchov,“ dodal Jančura. 

„Samozrejme, sme veľmi radi, že mesto Banská Bystrica sa rozhodlo pre túto obnovu a že deti sa budú mať zase kde hrať bezpečne,“ povedala Jana Soukeníková, dcéra dizajnéra Jána Ondrejoviča. 

Renováciu za 67-tisíc eur by chceli dokončiť do júna. Na Medzinárodný deň detí by tak mali dostať darček malí, ale aj starší Banskobystričania. 

„Nostalgický návrat staršej generácie a možno také memento aj pre mladú generáciu, že náš zámer tu je niečo, čo nás spája s históriou, čo je súčasťou múzea SNP,“ povedal primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Pôvodný hexagon bol biely. Preto aj vynovené ihrisko vyfarbia na bielo, aby vyzeralo rovnako ako pred vyše 50 rokmi.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.