Slovákom začali chodiť SMS o podlžnostiach za používanie diaľnice. Pozor, ide o podvod

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovákom začali chodiť SMS-ky o podlžnostiach za používanie diaľnice. A to aj tým, ktorí po diaľnici vôbec nejazdia. Dokonca aj takým, ktorí ani len nemajú auto. Je to podvod. Niekto sa snaží vytiahnuť od ľudí údaje o platobných kartách.

Nepríjemnú SMS dostala aj Danka Barteková. Pripomínali jej v nej, že má neuhradenú faktúru v súvislosti s diaľničnou známkou. Hneď sa jej to zdalo podozrivé.

„Divné bolo číslo aj ten text,“ hovorí. Bola si istá, že vždy keď išli diaľnicou, mali na ten deň zakúpenú diaľničnú známku.

Správa prišla z neznámeho zahraničného čísla a navyše bol v texte neúplný názov rezortného ministerstva.

Prečítajte si tiež:

Ich cieľom je zmanipulovať dôverčivého 

Diaľničiari o podozrivých SMS správach vedia. Zaznamenali viacero podnetov.

„Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neposiela SMS správy z cudzích zahraničných čísel, neposiela SMS, v ktorých je link na akúkoľvek stránku a v žiadnom prípade nevyzýva k zaplateniu faktúr či iných podlžností,“ zdôrazňuje hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Tomáš Ferenčák.

Z NDS vám môžu prísť dokopy tri druhy SMS správ. A to v prípade, že ste si zakúpili diaľničnú známku, tri dni pred jej exspiráciou a keď meníte údaje o vozidle.

SMS správy, ktoré sa tvária ako odkazy z úradov, pošty, kuriérskych spoločností či dokonca bánk, sú čoraz bežnejšie. V konečnom dôsledku ide hakerom vždy o to isté, a to zmanipulovať dôverčivého človeka k tomu, aby vyplnil údaje od svojej platobnej karty.

Za všetkým stoja podľa odborníkov organizované skupiny, ktoré majú stovky až tisícky členov a pôsobia medzinárodne.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.