Záchytky sú opäť v hre. Opití a zdrogovaní už roky zahlcujú urgentné príjmy aj záchranky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ľudia pod vplyvom alkoholu už roky zahlcujú urgentné príjmy aj záchranky. Ministerstvo zdravotníctva sa s rezortom vnútra preto pustili do debaty, ako obnoviť záchytky. Ide tak o ďalší z pokusov za posledných 20 rokov. 

Kým kedysi končili ľudia pod vplyvom alkoholu na záchytkách, dnes ich polícia odváža na urgentné príjmy, kde si s nimi často nevedia dať rady.

„Väčšinou sa ani nechcú dať vyšetriť. Mnohokrát sú agresívni voči personálu, voči ostatným čakajúcim ľuďom. Takže niekedy je už samotné vyšetrenie problém,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Penta Hospitals Svidník Marek Pytliak.

Dodáva, že opakovane sa stáva, že sú nútení volať políciu.

Prečítajte si tiež:

Množstvo podobných „pacientov“

Len bratislavská mestská polícia vlani odovzdala do rúk lekárov 165 opitých alebo zdrogovaných ľudí. Za prvé tri mesiace tohto roka ich bolo už 47.

Kto sa bude o podnapitých ľudí na záchytkách starať, nám na zdravotníctve a vnútre zatiaľ neprezradili.

Zdravotníci aj policajti volali po obnovení záchytiek za posledné desaťročia niekoľkokrát, ani raz sa to však nepodarilo.

Na to, či sa to teraz podarí, si budeme musieť počkať.

Prečítajte si tiež:

Kedysi to fungovalo

V deväťdesiatych rokoch sme mali 40 takýchto záchytných izieb. Postupne zanikali. Spojili sme sa s policajtom, ktorý za socializmu ľudí zvážal na záchytky a odtiaľ ráno na policajnú stanicu.

„Myslím si, že toho bolo dosť, lebo pohostinstvá boli plné a chlapi silní. Väčšinou sa to v pohostinstve skončilo bitkou a následným odvezením klienta do záchytky,“ hovorí expolicajt Miroslav Kičina.

V Česku záchytky fungujú. Viac v tejto reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.