Cestní piráti z Poľska sa postavili pred sudcu. Jeden z nich má za sebou tragickú minulosť

Traja Poliaci z naháňačky luxusných áut pri Dolnom Kubíne.
Traja Poliaci z naháňačky luxusných áut pri Dolnom Kubíne. Zdroj: TVNOVINY.sk

O cestných pirátoch z Poľska rozhodoval súd.

Slovensko dnes (4.10.) spoznalo mená a tváre troch poľských hazardérov. Pretekali sa na Orave a výsledkom ich besnenia je smrť nevinného 57-ročného Štefana, ktorého dnes pochovali.

Marcin, Lukáš a Adam sa dnes postavili pred sudcu. Na Okresný súd ich doviezla policajná eskorta. Všetci traja sú obvinení zo všeobecného ohrozenia. Čierny mercedes šoféroval 26-ročný Lukasz, za ním šiel na žltom športiaku o rok starší Adam. No a za volantom luxusného SUV sedel 42-ročný Marcin.

Na tieto zábery sa neveriacky pozerá dnes už aj celé Poľsko. „Hlúposť, bezočivosť, šialenstvo, ktorému úprimne vôbec nerozumiem. Auto ma slúžiť na premiestňovanie z bodu A do bodu B. A nie na ukazovanie akejsi prestíže celému svetu. To je idiotizmus," redaktor TVN Poľsko Tomasz Patora.

Prvého predviedli pred sudcu Marcina. Doviezli ho z nemocnice. Práve on čelne vrazil do auta, v ktorom zahynul Štefan z Oravského Podzámku. Sudca vzal Marcina Laskowskeho do väzby.

Ďalší obvinený Lukasz Kaminski dnes putoval na slobodu a v prípade už nebude figurovať. „Bol prepustený zo zadržania na slobodu ihneď. Pretože u neho už došlo k postihnutiu," hovorí Peter Bebej, sudca Okresného súdu v Dolnom Kubíne.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Hneď po nehode totiž dostal pokutu 150 eur a podľa zásady „nie dvakrát za to isté" ho už potrestať nemôžu.

Pozoruhodné je, že Adam, 27-ročný šofér Ferrari, v minulosti prišiel pri automobilovej nehode o svoju matku. Neskôr si ho adoptovala žena, ktorá dnes zaňho zaplatila 20-tisícovú kauciu.

Vďaka peniazom sa tak dostal na slobodu, no stále je obvinený. „Môže ísť do Poľska, ale má povinnosti na území SR, ktoré musí rešpektovať, lebo inak môže peňažná kaucia prepadnúť v prospech štátu," uviedol sudca.

Prepustenie a oslobodenie sa ale nepáči prokurátorke. „Vo vzťahu k obvineným, ktorí neboli vzatí do väzby a boli prepustení na slobodu, prokurátor zahlásil sťažnosť. O sťažnosti bude rozhodovať nadriadený Krajský súd Žilina," uviedla prokurátorka Marcela Šuvadová.

Dopravný expert hovorí, že náš právny systém nepozná pojem kolektívny páchateľ. To vysvetľuje rozdielne rozhodnutia súdu. „A podľa miery zavinenia potom môže súd rozhodnúť o výške sankcie zase individuálne pre každého vinníka tejto dopravnej nehody," povedal dopravný expert Ján Bazovský.

Viac sa dozviete v reportáži Mariána Lechana


DOLNÝ KUBÍN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dolný Kubín

Dôležité udalosti