Slovensko môže prísť o miliardy eur z plánu obnovy, tvrdí Progresívne Slovensko. Šimečka vyzval Fica, aby okamžite konal

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Hnutie Progresívne Slovensko tvrdí, že Slovensko môže prísť až o štyri miliardy eur z plánu obnovy pre kroky vlády Roberta Fica. Na tlačovej konferencii predseda hnutia Michal Šimečka vyzval premiéra, aby okamžite konal.

Hrozba zastavenia čerpania peňazí súvisí s krokmi ako novela Trestného zákona či zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, povedal Šimečka. 

„Vláda ostáva k tomuto riziku hluchá,“ uviedol predseda PS s tým, že na problém poukazovali niekoľko mesiacov a upozorňovali vládu, že treba konať.

Prečítajte si tiež:

Ohrozené môžu byť až štyri miliardy

Šimečka tvrdí, že ohrozené sú investície v objeme tri až štyri miliardy eur. „Pre vládu je dôležitejšie zrušenie ÚŠP a zníženie trestov než miliardy na rozvoj Slovenska,“ vyhlásil.

Líder opozície tiež vyzval premiéra Roberta Fica, aby vycestoval do Bruselu, stretol sa s relevantnými komisármi a tiež „inštruoval ministra spravodlivosti, aby zjednal nápravu a postavil sa čelom k výhradám, ktoré má Európska komisia“.

„Ak to premiér a vláda neurobí, to je vlastizrada,“ uzavrel Šimečka.

Prečítajte si tiež:

Remišová navrhne uznesenie

K listu, ktorý mala Európska komisia poslať slovenskej vláde, a hrozbe zastavenia čerpania peňazí sa vyjadrili aj Veronika Remišová. Podľa nej je z listu zrejmé, že komisia má veľmi podrobný prehľad o tom, čo sa na Slovensku deje.

„Európska komisia v skratke pochybuje o tom, či Slovensko dokáže účinne skontrolovať, či sa európske peniaze nerozkrádajú,“ vyhlásila bývalá vicepremiérka.

Na schôdzi parlamentu chce navrhnúť uznesenie, ktorým Národná rada SR požiada vicepremiéra pre plán obnovy Petra Kmeca a ministra investícií Richarda Rašiho o správu o krokoch na ochranu európskych peňazí, poskytnutie plného znenia odpovedí komisii a predstavenie konkrétnych krokov k náprave.

Podľa Kolíkovej nejde o jediný list

Poslankyňa SaS Mária Kolíková upozornila, že medializovaný list od Európskej komisii nie je jediný. Ohrozené sú podľa nej nielen financie z plánu obnovy, ale aj eurofondov celkovo.

Myslí si, že zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa dalo aj tak, aby neboli ohrozené eurofondy. Nie je podľa nej možné zrušiť ÚŠP a nijako neriešiť, čo bude so všetkými prípadmi, osobitne tými, ktoré sa týkajú finančných záujmov Európskej únie.

Prečítajte si tiež:

Kmec a Taraba sa ničoho neboja

Peter Kmec tvrdí, že riziko, o ktorom hovorí opozícia je nonsens. Hovorí o zbytočnej politizácii a kampani pred eurovoľbami. Odpoveď na list Európskej komisie avizuje na budúci týždeň.

„Je to zbytočná politizácia toho, čo sa deje okolo plánu obnovy. V každom segmente, komponente prebiehajú veľmi intenzívne rokovania s Európskou komisiou na pracovnej úrovni. Snažíme sa odpolitizovať túto debatu. Nám by malo ísť spoločne o tých 6,4 miliardy,“ vyhlásil Kmec. Upozornil, že predmetom konzultácií sú často veci, ktoré zdedila súčasná vláda po svojich predchodcoch.

Podobný postoj prezentoval aj minister životného prostredia a tiež podpredseda vlády, ktorý vyhlásil, že sa ničoho neboja.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.