Preventívny botox v 20-tke? Dermatologička má jasný názor

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mladí ľudia si čoraz viac dávajú aplikovať takzvaný preventívny botox. V Teleráne túto tému priblížila dermatologička Michaela Blaško.

Botox je toxín, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum. V medicíne má opodstatnenie botulotoxín typu A a B. Ide o látku, ktorá má lokálne pôsobenie. 

„Tým, že blokuje acetylcholín, ktorý komunikuje s nervovými bunkami a zabraňuje svalovej kontrakcii, vieme vďaka tomu riešiť niekoľko problémov,“ tvrdí lekárka. Zdôrazňuje tiež, že ide hlavne o liek. 

Podľa Blaško sa však botulotoxín využíva predovšetkým v neurológii. Z hľadiska estetickej medicíny ide najmä o odstránenie vrások. 

Prečítajte si tiež:

Nový trend

Do povedomia sa však dostáva nový trend takzvaný preventívny botox. Dermatologička je však toho názoru, že dievčatám vo veku od 20 do 25 rokov stačí bežná denná starostlivosť o pleť vo forme krémov, masiek, sér alebo chemických peelingov. 

„Starnutie začína okolo 25-teho roku života, i keď to číslo nášho veku je len pomocný ukazovateľ. Úplne najpodstatnejšie je to, aký typ pleti máme,“ hovorí Blaško.

Suchá koža starne rýchlejšie ako mastná. 

„Prvé vrásky u suchých typov pleti sa začínajú tvoriť oveľa skôr ako pri mastnom type kože,“ objasnila.

Prečítajte si tiež:

Účinok botoxu ako náhodné zistenie

V minulosti sa látka pichala do svalov na odstránenie škúlenia. Vďaka tomu sa zistilo, že má pozitívny účinok na odstránenie vrások.

Dnes sa najčastejšie odstraňujú „vrásky hnevu“ medzi obočím, vrásky horného čela a vrásky okolo očí. 

Prečítajte si tiež:

Riziká

„Spomedzi všetkých liečiv, ktoré človek vynašiel, má botulotoxín najnižšie riziká, pretože je to látka s lokálnym účinkom,“ vysvetľuje lekárka. 

Botox nesmie byť aplikovaným tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom s dekompenzovanými chorobami alebo autoimunitnými ochoreniami. 

„Málokedy sa stretávame s nežiaducimi vedľajšími účinkami, ak je aplikovaný správne,“ dodala na záver. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krása

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.