„Grófka“ zo Zemplína sa opäť postavila pred súd. Ľubici Roškovej hrozí za subvenčný podvod 12 rokov za mrežami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje v piatok (12. 4.) súdny proces v kauze agrodotácií výsluchom obžalovanej exposlankyne Smeru. Ľubica Rošková prvýkrát vypovedala.

Ešte pred začiatkom výsluchu obhajca obžalovanej Ondrej Urban informoval súd o tom, že sa Ľubica Rošková vzdala funkcie konateľky spoločnosti Agro Porúbka, ktorá je v súčasnosti v konkurze.

Samosudca Milan Cisarik rozhodol o vylúčení obžalovanej právnickej osoby na samostatné konanie. Podľa Urbana dochádza týmto rozhodnutím k porušeniu práv jeho klientky. „Klientka chce klásť otázky Agro Porúbke,“ povedal.

Rošková vypovedala

Obžalovaná v rámci výsluchu uviedla, že sa na jeseň 2016 stala konateľkou firmy, ktorú neskôr premenovala na Agro Porúbka. Priblížila, že bývalý majiteľ firmy jej dodal podklady súvisiace s agrodotáciami, ktorým dôverovala.

„Nevidela som dôvod na to, aby som mu neverila,“ podotkla. Deklarovala, že všetky viazané finančné prostriedky z rokov 2016 a 2017 použila výlučne na poľnohospodársku činnosť.

Prečítajte si tiež:

Rošková: Nikdy som nemala žiadny úmysel, ani nepriamy​

Poukázala na to, že po prvý raz podala žiadosť o dotácie až za rok 2017. Podľa vlastných slov len preklopila žiadosti z minulých rokov. „Vychádzala som z prezumpcie správnosti,“ podotkla s tým, že Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) v predošlých žiadostiach nepoukázala na žiadne nespôsobilé plochy. „Nikdy som nemala žiadny úmysel, ani nepriamy, uviesť PPA do omylu,“ dodala. Trvá na tom, aby ju súd oslobodil spod obžaloby.

Podaná obžaloba sa týka podozrení z pokračovacieho zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a subvenčného podvodu. Firma exposlankyne parlamentu za Smer-SD Ľubice R. mala podľa obžaloby neoprávnene poberať agrodotácie. Ide o žiadosti z roku 2016 a 2017. Prípad sa vyšetroval od roku 2018.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Krátka správa

Súdny proces v korupčnej kauze bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského sa 30. mája nezačne.

Dôvodom je sťažnosť, ktorú podal bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby proti uzneseniu sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku o prijatí obžaloby.

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.