Je jednou z mála Sloveniek, ktorým učarovala rýchla jazda. Pretekárka Katka často poráža aj mužov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Založila pretekársky tím a na okruhoch často poráža mužov. Katarína Kývalová sa už viac ako 20 rokov venuje autám ako pretekárka aj zberateľka. V jej garáži dokonca nechýba ani legendárny Jaguar z filmovej bondovky. Katarína sa nebojí výziev a tou jej najnovšou je zdolať vyše 14-tisíc kilometrovú historickú rally.

Začalo to zbieraním historických áut. Od nich sa Katka dostala až k pretekom, pričom si rýchlu jazdu za volantom užíva už cez dvadsať rokov.

Na trať ju dostala náhoda. „Kamaráti ma prehovorili, aby som s nimi išla na 24-hodinové preteky. Na poslednú chvíľu som si vybavila licenciu. Dala som dohromady ženský tím, a to bol môj začiatok pretekania,“ spomína si.

Prečítajte si tiež:

Vlastní tridsať áut

Zamilovala si najmä historické autá. Hovorí, že majú svoju dušu.

„Inak sa správajú, človek sa nemôže spoľahnúť na techniku tak ako pri moderných autách. To je to, čo mám na tom rada,“ opisuje.

Katka momentálne vlastí asi 30 áut. Niektoré má doma v garáži, iné rôzne po Európe. Jej tím ich pripravuje na ďalšie preteky, preto je väčšina z nich napríklad v Anglicku.

Aj keď je profesionálka a vždy je pripravená, občas ju prepadne strach: „Je vždy s tebou a objaví sa vtedy, keď ho najmenej potrebuješ. Napríklad, keď je zlé počasie a na niektorých tratiach to môže byť nebezpečné.“

Prečítajte si tiež:

Z Pekingu do Paríža

Už o pár týždňov ju čaká najväčšie motoristické dobrodružstvo jej života. Vydá sa totiž na viac ako 14-tisíc kilometrov dlhú rally – z Pekingu až do Paríža. Bude tak prvou Slovenskou, ktorá sa pretekov zúčastní.

Prípravy sú preto v plnom prúde. Nielen auto, ale aj Katka a jej tím musia byť prichystaní na všetko.

Pretekárka chodí do posilňovne, aby všetko zvládla aj po fyzickej stránke. V aute totiž strávi až šesť týždňov.

Okrem toho s tímom študujú trať a snažia sa zoznámiť so všetkými podmienkami, ktoré ich čakajú.

„Určite je tam aj mentálna príprava, ja a môj spolujazdec musíme byť dobrý tím. Prešli sme si všetky detaily, všetky možnosti. Pripravili sme aj katastrofálnu listinu, čiže kto bude robiť čo v akej situácii,“ vysvetľuje.

I keď sa Katka teší, bojí sa, že nastane vážna technická chyba: „Ocitneme sa napríklad niekde na púšti a pár dní strávime sami v stane, budeme to musieť vyriešiť a dobehnúť preteky.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.