Koľko soli je už priveľa? Nepreháňajte to, odporúča lekárka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pridávame ju snáď do každého jedla. Ktokoľvek sa postaví ku sporáku, berie soľ do ruky. Heslo „soľ nad zlato“ predsa nevzniklo len tak. Lekárka však odporúča rodičom, aby chránili deti pred soľou tak dlho, ako sa len dá. A pre zdravých dospelých tiež odporúča len istú dennú dávku, aby bola pre ich organizmus na prospech a nie na príťaž.

Nie je soľ ako soľ. Najznámejšie sú tri – kuchynská, morská a himalájska. Hoci je ich slanosť rôzna, zdravú dennú dávku by ste nemali presiahnuť.

Vedúca kardiologička Oddelenia kardiochirurgie NÚSCH Eva Bučeková vysvetlila, že stačí čajová lyžička soli denne.

Prečítajte si tiež:

Čo spôsobuje nadbytok soli?

Ak jej máte v organizme priveľa alebo naopak primálo, telo vám dá jasné signály, že niečo nie je v poriadku.

Kardiologička tvrdí, že nadbytok soli môže spôsobiť napríklad potenie, vysoký krvný tlak, opuch nôh, bolesti hlavy, migrény alebo ochorenie kardiovaskulárneho systému, ktoré sa môže prejaviť infarktom.

Naopak, jej nedostatok môže vyvolať malátnosť a únavu.

Prečítajte si tiež:

Soľ ako droga

Soľ je zlúčenina chloridu a sodíka. Do kuchynskej sa už roky pridáva aj jód.

„Na Slovensku bol nedostatok jódu v potravinách. To súviselo s tým, že ani v pôdach ho nebolo dostatok,“ vysvetlil anorganický chemik Karol Jesenák a dodal, že ak niekto trpí nedostatkom jódu, môže mať zväčšenú štítnu žľazu a mentálne problémy, napríklad znížené IQ.

Neexistuje diagnóza, ktorá by bránila v konzumácii soli. Pacienti, ktorí trpia chronickými srdcovo-cievnymi, pečeňovými a obličkovými ochoreniami, by mali konzumovať soľ s nižším obsahom sodíka.

Ale pozor, môže byť aj návyková. „My to voláme tak, že otupia chuťové poháriky na jazyku a nevnímajú chuť, či je slaná alebo menej. Preto aj deti učme jesť radšej neosolené jedlá,“ dodáva Bučeková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.