Ako fotograf stál po boku Václava Havla tri roky. Snímky Tomkiho Němca vás prenesú v čase

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvú fotografiu Václava Havla urobil tesne pred jeho inauguráciou do funkcie prezidenta Československa. Odvtedy ho nespustil z hľadáčika fotoaparátu ďalšie tri roky. A hoci to nebolo v živote fotografa Tomkiho Němca dlhé obdobie, to, čo zažil s najznámejšou osobnosťou Nežnej revolúcie, ho ovplyvnilo navždy.

Fotograf Tomki sa k bývalému československému prezidentovi dostal celkom náhodou. Tvrdí, že ho s fotoaparátom v ruke v období revolúcie zaujímali najmä ľudia v bežnom živote a ulice mesta. Preto chodil často fotografovať demonštrácie.

„Niekomu potom napadlo, že keď študenti začali revolúciu, bolo by dobré, ak by odfotili inauguráciu Václava Havla. V deň jeho zvolenia som uňho doma zazvonil a ostal som s ním. Odišli sme sa hrad, fotil som všetky stretnutia. Z dňa bol týždeň, z týždňa mesiac a potom sa z toho stali tri roky,“ spomína.

Prečítajte si tiež:

Dramatik, disident a normálny človek

Tomki nasledoval takmer všetky jeho kroky. Prvýkrát s ním vycestoval do Spojených štátov amerických.

„Nebol to klasický prezident. Havel bol dramatik, disident, normálny človek, z ktorého sa stal politik,“ hovorí fotograf.

Obľúbených fotografií bývalého prezidenta, pri ktorom sa mu vynárajú nezabudnuteľné spomienky, má niekoľko.

Rád si s úsmevom zaspomína na staré časy napríklad pri snímke z roku 1990: „Kancelária prezidenta dostala nové autá. Václav Havel si ako vášnivý šofér sadol za volant. V jednej chvíli naštartoval a išiel obrovskou rýchlosťou. Myslím, že tak rýchlo som do tej doby ešte nešiel.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.