Ošiaľ opadol a zákazníci do nich prestali chodiť. Niektoré bezobalové obchody sú na pokraji krachu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nadšenie z nakupovania bez obalov postupne vyprcháva. Kým ešte nedávno chceli mnohí zachraňovať životné prostredie a zaujímali sa o to, koľko zbytočného odpadu im ostane z potravín, dnes ich do bezobalových obchodov láka čosi iné. Rozdiely v regiónoch sú veľké. Kým v Bratislave sa takéto predajne ešte tešia akej-takej popularite, na východe Slovenska sú niektorí ich majitelia na pokraji krachu.

Kvalita potravín, osobný prístup a ekologická myšlienka sú hlavnými benefitmi bezobalových obchodov. Keď ich otvárali, zákazníkov lákala tiež zvedavosť. Prvotný ošiaľ však opadol a aj nakupujúci za zmenili.

„Mali sme veľa zákazníkov, dokonca sa nám nezmestili do predajne. Po roku sa to vykryštalizovalo, mali sme asi 150 zákazníkov. Ale nenakupovali za euro päťdesiat ako predtým, no za tridsať eur. Tržba rástla, napriek tomu, že počet zákazníkov klesal,“ okomentovala situáciu podnikateľka Zuzana Cseriová.

V roku 2018 otvorili bezobalovú predajňu aj v Košiciach. Spočiatku sa im darilo nad ich očakávania, počas pandémie im tržba klesla o polovicu. „Teraz sa to začína pomaličky rozbiehať,“ zhodnotil podnikateľ Lukáš Majerník.

Prečítajte si tiež:

Melú z posledného

Podobne to je aj v Poprade. „Fungujeme skoro štyri roky. Máme stálych zákazníkov, ktorí sa pravidelne vracajú. Ale je to ťažké,“ povedala podnikateľka Zuzana Vargová.

Za posledné dva roky mnohé obchody s bezobalovými potravinami neprežili. Aj v Poprade sa obávajú, že melú z posledného: „Jeden čas som mala aj inú prácu, už dlhšie ju nemám, čiže u nás to funguje na manželovi. Kolega mal tiež inú prácu.“

Podnikateľ z Košíc si tiež ukrajuje zo svojho zisku, aby vyhovel ľuďom. „Naša marža nie je taká vysoká ako v supermarketoch, tým pádom to ide na úkor nášho zisku,“ povedal Majerník.

Prečítajte si tiež:

Kríza zasiahla všetkých

V Bratislave zas veria, že najhoršie časy už majú za sebou: „Vypukla vojna, bola energetická kríza, ľudia sa stiahli a každý začal šetriť. To sme aj my cítili, nevedeli sme šetriť ani na nájme a nákladoch, ktoré práve naopak išli extrémne hore. Naozaj to bolo také zo dňa na deň.“

Všetci traja podnikatelia sa zhodujú, že ide o časovo pomalšie nakupovanie, no zároveň zodpovednejšie nielen k sebe, ale aj k životnému prostrediu. Veria, že si aj do budúcna udržia svoju klientelu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.