Slovenské nebo už nebude závislé iba od ochrany spojencov. Rezort obrany zrejme nakúpi protivzdušnú obranu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenské nebo už nebude závislé iba od ochrany spojencov. Rezort obrany zrejme nakúpi protivzdušnú obranu. A to nakoniec od Izraelčanov. Dôvodom je rýchlosť dodania a najlacnejšia ponuka.

Po tom, ako sme protivzdušný systém S 300, vyrobený ešte za čias komunizmu, poslali na Ukrajinu, naše nebo doteraz strážili len spojenci NATO. Postupne však z nášho územia svoju techniku začali sťahovať a nakoniec zo Slovenska tento týždeň odišla aj posledná batéria protivzdušnej obrany, a to Talianska.

Naša armáda má tak v tejto oblasti strategický rest. Zdá sa však, že dlho už nebude. Minister obrany chce kúpiť supermoderný systém Barak MX stredného doletu.

Prečítajte si tiež:

Viacero možností

V hre boli viaceré systémy od rôznych krajín. Najvážnejším adeptom bol americký Patriot. Dôvodom, prečo sa rezort obrany rozhodol nakoniec pre Izraelský Barak, sú dlhé čakacie doby.

Batérie Patriot by k nám mohli prísť najbližšie až o päť rokov. Izraelský systém by sme mohli mať na našom území už do dvoch.

Za jednu batériu by Slovensko mohlo zaplatiť od 120 do 150 miliónov eur. Oproti americkému Patriotu by nás to vyšlo šesťnásobne menej. Faktom však je, že obstarávanie na tento nákup schválila ešte úradnícka vláda v októbri minulého roka.

Podľa bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa sme pomalým konaním súčasného rezortu obrany stratili na získanie nového systému pol roka a taktiež nás tento nákup bude stáť aj o pár miliónov viac.

„Je to vynikajúci výber, ktorý sme už urobili my. Robert Kaliňák pol roka plakal a po pol roku ide podpísať náš výber drahšie a o pol roka neskôr,“ povedal Jaroslav Naď. 

Prečítajte si tiež:

Najmodernejší izraelský systém

Izraelský Barak patrí medzi najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany na svete. Jediné, čím sa líši od amerického Patriotu, je dosah striel.

„Výhodou je, že je to systém stredného dosahu. Má ale aj protiraketovú obranu, zároveň po drobných úpravách a výmene rakiet vie byť aj systém dlhého dosahu. Sú k nemu rakety s dosahom 150 kilometrov,“ povedal generál vo výslužbe Pavel Macko. 

To, kedy by tento systém protivzdušnej obrany mohol prísť na Slovensko a koľko batérii chce rezort obrany nakúpiť, minister zatiaľ neprezradil. Viac sa dozviete v druhej časti reportáže: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obrana

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.