Počuli ste už o diéte 30-30-30? Na internete spôsobila ošiaľ a nezatracujú ju ani odborníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Diéta spôsobila ošiaľ. Internetom sa šíri trend, ktorý sa stal senzáciou a oslovil verejnosť aj odborníkov. Podľa expertov metóda má síce nedostatky, no v porovnaní s inými diétami neškodí a je rozumná. Preslávili ju influenceri a je jej plný internet. Diéta 30 30 30 sľubuje zaručené výsledky.

Návod je jednoduchý. Do 30 minút po prebudení treba prijať 30 gramov bielkovín. Nasleduje 30-minútová telesná aktivita.

Metódu priniesol do popredia Američan, ktorého príspevky o chudnutí a stravovaní sledujú na sociálnych sieťach milióny ľudí.

Prečítajte si tiež:

Každý pohyb je dobrý

Odborníci ju nezatracujú, no problém vidia v tom, že pre mnohých nebude dlhodobo udržateľná. Podľa výživovej poradkyne nám táto diéta zázraky neprinesie, ale ani neuškodí. 

„Ak nás to na chvíľočku motivuje, že zrazu začnem jesť bielkoviny, zrazu sa začnem hýbať, lebo doteraz som to nerobil, tak je to benefit pre to telo. Ale môžete to robiť ráno, podvečer, keď vám to vyhovuje. Hlavne to robte,“ hovorí výživová poradkyňa Miroslava Luberdová.

Prijať 30 gramov bielkovín na raňajky nemusí byť pre bežného človeka také jednoduché. Museli by sme zjesť 4 varené vajíčka alebo 300 gramov gréckeho jogurtu. Ľahšou cestou je proteínový nápoj. 

Prečítajte si tiež:

Jediná zaručená metóda

„Aj táto metóda má niečo do seba, ale nie je to nič prevratné. Ďalšia vec je ale tá, že čo robím potom. Táto metóda určite môže fungovať, no za istých okolností, a teda že aj počas ďalších hodín prijmem menej kalórií ako vydám,“ hovorí fitness tréner Marek Namešpetra.

Vyšší príjem bielkovín počas rána pomáha udržať pocit sýtosti na dlhší čas, aj udržať optimálnu hladinu cukru v krvi. Niektorým ale nemusia vyhovovať skoré raňajky. Problémom môže byť aj športovanie s plným žalúdkom.

Každému vyhovuje niečo iné, no ak chceme vidieť výsledky, odborníci odporúčajú zaručenú metódu – cvičenie a vyvážená strava by sa mala stať súčasťou nášho životného štýlu.

Pozrite si aj reportáž o mýtoch o diétach: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.