Z obchodov stiahli sladkosť. Výrobca klamal o jej obsahu, v zložení sa našli syntetické látky

Zákazník nakupuje potraviny
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Kontrolóri nariadili stiahnuť z predaja produkt, ktorý označili ako nevyhovujúci. V jeho zložení sa nachádzajú syntetické farbivá, pričom ich výrobca na obale neuvádza.

Zo slovenských obchodov stiahli ovocné lízanky. V ich obsahu sa totiž nachádzali látky, ktoré výrobca neuviedol na obale, informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Distribútor sladkosti je z Česka, no krajinou pôvodu je Čína. Konkrétne ide o ovocnú lízanku Fruits Lollipop s minimálnou trvanlivosťou do 30. novembra 2025. Kontrolóri označili tento produkt ako nevyhovujúci.

Fruits Lollipop 12 g x 30 ks, 360 g.
Fruits Lollipop 12 g x 30 ks, 360 g. Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa SR

Astma a alergické reakcie

Regionálna veterinárna a potravinová správa vykonala odber vzorky vo veľkosklade v Humennom. Kontrolóri v nej zistili prítomnosť syntetických farbív, konkrétne išlo o oranžové farbivo E110 a červené E124.

Web ferpotravina.cz, ktorý sprostredkúva databázu potravín a aditív, uvádza, že spomínané červené farbivo môže vo zvýšených dávkach spôsobiť nežiadúce účinky, ako napríklad astmu, horúčku a u detí môže vyvolať hyperaktivitu.

Oranžové farbivo môže spôsobiť alergické a astmatické reakcie, vyrážky či podráždiť trávenie. Obe syntetické látky sa však bežne využívajú v potravinárstve. 

Prejedáme sa nimi a často ich považujeme za zdravé. Odborníci vysvetlili, ako nám môžu ultraspracované potraviny uškodiť: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.