Za starostlivosť o nevládnych či zdravotne hendikepovaných dostanú opatrovatelia a asistenti o niečo viac peňazí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Za starostlivosť o nevládnych či zdravotne hendikepovaných majú dostať o niečo viac peňazí. Od júla by sa mali zvýšiť príspevky desaťtisícom opatrovateľov aj osobným asistentom. Najmä opatrovatelia sa ale cítia ukrivdení.

Mária z Prešova má dve zdravotne znevýhodnené deti, o ktoré sa stará miesto toho, aby chodila do práce. Štát jej za to posiela necelých 760 eur mesačne „Syn je na vozíčku s detskou mozgovou obrnou, mladšia má špeciálnu školu. Určite to nepostačuje. Aj jedno si vyžaduje neskonale veľa obety, financií, kompromisov, nieto ešte dve,“ hovorí.

Od júla by mali ísť príspevky o čosi hore. Automatická valorizácia síce v zákone nie je. No aj predchádzajúca vláda dvíhala opatrovateľský tak, aby pri jednom opatrovanom dosahoval aspoň sumu čistej minimálnej mzdy. Tento rok to bude znamenať základný príspevok vo výške 615 eur 50 centov. Tí, ktorí sa tak ako Mária starajú o viacerých, by mali dostať necelých 820 eur. „Pripravované nariadenie vlády navrhuje od 1. júla zvýšiť príspevok na opatrovanie pre osoby v produktívnom veku o 46,50,“ hovorí hovorkyňa MPSVR Natália Jachym Holubová.

Prečítajte si tiež:

​Rovnaký príspevok dostanú prvýkrát aj opatrovatelia – dôchodcovia, ktorým sa podľa dávnejšie schváleného zákona dávka po novom úplne prestane krátiť. A mierne zvýšenie pocítia aj osobní asistenti hendikepovaných, ktorí fungujú na inom princípe ako opatrovatelia. Za hodinu pomoci s hygienou či sprevádzania do práce si budú môcť účtovať nie 5 a pol eura, ale zvýšených zhruba 5,80. 

Viacerým opatrovateľom ale prekáža, že osobnú asistenciu, ktorú väčšinou nerobia príbuzní, odmeňuje štát viac.

Predošlá vláda chcela oba príspevky vyrovnať. Súčasné vedenie rezortu práce plánuje osobnú asistenciu zachovať. A opatrovateľský má byť súčasťou reformy. V rámci ktorej odkázaný dostane balík peňazí a ako ich rozdelí, rozhodne on sám.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.