Novelu trestných kódexov sprevádzajú problémy. Iné práva majú podozriví v Košiciach a iné v Bratislave

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Iné práva majú podozriví v Košiciach a iné v Bratislave. Novelu trestných kódexov sprevádzajú problémy. Policajti sa nevedia postaviť ku konkrétnemu paragrafu, čo môže spôsobiť procesné pochybenia. Niektorí policajti už preto údajne falšovali zápisnice, pretože nevedeli ako poučiť podozrivého. Policajné prezídium problém neeviduje.

Časť novely trestného zákona a poriadku leží už nejaký týždeň s pozastavenou účinnosťou na ústavnom súde. Značná časť však do účinnosti vstúpila, vrátane zadefinovania toho, že má podozrivá osoba podobné práva ako obvinený.

Úmyslom bolo pridať práva podozrivým vo fáze, kedy sú za podozrivého už označení, aby sa voči tomuto označeniu mohli efektívne brániť, hovorí Tibor Gašpar (Smer-SD).

Prečítajte si tiež:

Problémom však je, že paragraf, o tom, že má podozrivý práva ako obvinený, pokračuje takto: Podozrivý má práva a povinnosti obvineného, ako aj právo na obhajobu v plnom rozsahu podľa tohto zákona, ak tento zákon neustanovuje inak alebo ak z povahy veci nevyplýva niečo iné: tým nie sú dotknuté procesné práva, ktoré podozrivému priznáva medzinárodná zmluva alebo priamo uplatniteľný právne záväzný akt Európskej únie.

Bez metodických usmernení 

Práve táto formulka spôsobila na policajných staniciach polemiku. Problémom je, že polícia nedostala k zákonu žiadne metodické usmernenia. Muži zákona tak netušia, ako si majú jednotlivé paragrafy vykladať.

Rôzne mestá si vraj začali interpretovať obsah pojmu rôzne a vznikli aj situácie, kedy mali podozriví v Košiciach viac práv ako tí v Bratislave.

Viac práv môže znamenať napríklad, že sa podozrivý neoprávnene dostane do spisu, čo môže zmariť vyšetrovanie. Menej práv môže znamenať, že je páchateľ ukrátený, čo môže neskôr viesť k zrušeniu stíhania pre procesnú chybu.  

Čo sa z tohto dôvodu má diať v praxi, sa dozviete v reportáži vyššie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.