EÚ ich zapísala na zoznam tradičných zaručených špecialít. V čom spočíva tajomstvo spišských párkov?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Majú prísne stanovenú normu, sú jemne pikantné a pri odhryznutí počuť puknutie. Kto by nepoznal spišské párky? Túto špecialitu, ktorá sa vyrába predovšetkým na Slovensku, ale aj v Česku, pred 13 rokmi Európska únia zapísala na zoznam tradičných zaručených špecialít. My vám teraz ukážeme, v čom spočíva ich tajomstvo.

Hoci sú to spišské párky, neznamená to, že sa musia vyrábať na Spiši. V Spišskom Podhradí je len ich pôvod, ale dnešných výrobcov je zhruba 20. Jedným z nich je aj Jakub Ilavský, ktorý nám dal nahliadnuť do výroby. Normy majú nastavené presne tak, ako predpisuje smernica EÚ o spišských párkoch.

Recept spišských párkov vraj vymysleli traja mäsiari, ktorí ho nikdy nenapísali na papier. „Hlavne potomkovia hovorili, že to bol dosť odklon od pôvodnej receptúry,“ vraví Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.

Prečítajte si tiež:

Kontrolóri sú nekompromisní

Spišské párky nie sú len najznámejšie medzi Slovákmi, ale aj najdrahšie na výrobu. Môžu za to i baranie črevá, do ktorých zmes plnia. Jakub Ilavský ich má od slovenských dodávateľov, no pôvodom sú z Nemecka. Nie je však žiadnou výnimkou, že slovenskí výrobcovia ich dovážajú napríklad aj z Číny či Vietnamu.

Ani mäso na výrobu obyčajne nie je od slovenských farmárov. „Nie je až také podstatné, odkiaľ suroviny prichádzajú, pretože všetky musia prejsť veľmi prísnou kontrolou,“ konštatuje Ilavský.

Kontrolóri každoročne striehnu na kvalitu párkov. Stačí len malá odchýlka od predpísaných noriem a sú nekompromisní.

„Kontrola buď požiada samotný subjekt, alebo môže byť neohlásená. Nie je to len kontrola na mieste, ale aj kontrola výrobku. Tú môžeme urobiť aj v obchodnej sieti,“ vysvetľuje Jozef Bíreš. Najčastejšie sa stretávajú s nedodržiavaním zloženia.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.