Vrátenie dotácie si pýta už aj kraj. Kontrola potvrdila, že obec Raslavice pri výstavbe ihriska klamala

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ihrisko síce dokončili, no dotácie na jeho výstavbu musia vrátiť. Po Fonde na podporu športu si peniaze späť od Raslavíc pýta aj samosprávny kraj. A to aj s úrokom. Kontrola jednoznačne potvrdila, že obec zámerne klamala.

Raslavice musia vrátiť Fondu na podporu športu 211-tisíc eur a ďalších 50-tisíc Prešovskému samosprávnemu kraju. „Prijímateľ dotácie, obec Raslavice, uviedol poskytovateľa, Prešovský samosprávny kraj, účelovo do omylu,“ vyhlásil hlavný kontrolór kraja Marcel Novotný.

Prečítajte si tiež:

Upravené fotky a falošné kolaudačné rozhodnutie

Ihrisko malo byť podľa zmluvy hotové do konca októbra minulého roku. Obec termín nestihla, a preto k vyúčtovaniu pripojila upravené fotky a falošné kolaudačné rozhodnutie.

„Na Slovensku sú, bohužiaľ, ešte stále ľudia, ktorí dajú pečiatku na niečo, čo neexistuje,“ zhodnotil Novotný. „Každý videl, že to športovisko nebolo,“ dodáva poslanec kraja Miroslav Benko.

Nepomohla ani výhovorka, že koberce s umelou trávou svojpomocne rozprestreli a potom ich zrolovali späť, lebo sa vraj vlnili. „Kvôli reklamácii, my sme reklamovali prácu,“ argumentoval ešte vo februári starosta obce Adrián Rychvalský. Športovisko pred mesiacom dokončila až špecializovaná firma. Starosta sa už k tomu vyjadrovať nechce.

O vrátení dotácie rozhodli krajskí poslanci. „K tým 50 tisícom treba ešte pripočítať penále z omeškania za každý deň,“ tvrdí krajská poslankyňa Nadežda Sirková.

Kraj vyzve starostu Raslavíc, aby peniaze vrátili čo najskôr, no pripúšťajú aj to, že sa dohodnú na splátkovom kalendári.

Prečítajte si tiež:

Prípad vyšetruje polícia

Prešovský župan Milan Majerský prisľúbil, že budú „prísnejšie kontrolovať takéto vyššie účelové dotácie“. 

Aby sa už úradníci nedali takto oklamať falošnými dokladmi, projekty podporené vyššou sumou budú musieť chodiť kontrolovať aj priamo do terénu.

Prípad vyšetruje polícia. Starostu obce ako nominanta KDH župan a zároveň šéf hnutia na odchod z funkcie vyzývať nebude. „On nie je členom KDH, ja ho nemám ako vyzvať,“ povedal Majerský.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.