Z Ukrajiny k nám utekajú muži, ktorí nechcú ísť do armády. Hranice prekračujú tam, kde je to zakázané

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Z Ukrajiny utekajú muži, ktorí nechcú nastúpiť do armády. Hranicu prekračujú na miestach, kde je to zakázané a končia v rukách našej polície. Ukrajine chýbajú na fronte. Hľadá preto spôsob, ako by sme ich mohli vrátiť späť.

Takmer sto kilometrov dlhá hranica s Ukrajinou je vonkajšou hranicou Európskej únie a Schengenského priestoru. Prekračovanie mimo hraničných priechodov je prísne zakázané. Stráži ju kamerový systém i hliadky.

Prečítajte si tiež:

Cez hraničné priechody by ich nepustili

Hliadky hraničnej a cudzineckej polície vyrážajú čoraz častejšie k narušeniam schengenskej hranice. Takmer vždy tam zadržia Ukrajincov, ktorí ju prešli nelegálne.

„Za uplynulý víkend sme zaznamenali jedenásť prípadov neoprávneného prekročenia hranice, pričom sme predviedli 22 osôb. Boli to všetko muži z Ukrajiny,“ uviedla Agnes Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance.

Cez hraničné priechody by ich, pre mobilizáciu, nepustili. Skúšajú to mimo nich a je ich stále viac. Od začiatku ruskej invázie chytili 1 400 mužov. Ak by vojna nebola, poslali by ich späť a zakázali im návrat na Slovensko. Zaručuje to dohoda medzi Európskou úniou a vládou Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:

Hľadajú riešenie

V čase vojny to však neplatí. U nás ich zaevidujú a vydajú im povolenie na zotrvanie na Slovensku. „Ozbrojený konflikt predstavuje prekážku administratívneho vyhostenia, takže reálne ich nemôžeme vrátiť na Ukrajinu,” tvrdí Kopernická.

Zmeniť by to mohla nová readmisná dohoda, ktorá by vrátenie Ukrajincov umožnila aj počas vojnového konfliktu. Hovorilo sa o nej aj na minulotýždňovom zasadnutí ukrajinskej a slovenskej vlády v Michalovciach.

„My sme tam limitovaní zo strany Európskej únie, ale dohodol som sa aj s pánom ministrom, že budeme hľadať riešenie, aby sme toto memorandum mohli podpísať aj napriek tomu, že tu sú obmedzenia,” uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.