„Ďalšie klamstvo Petra Pellegriniho?“ pýta sa Ondrej Dostál. Tvrdí, že sa má týkať poverenia pre Petra Žigu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Opozičný poslanec z klubu SaS Ondrej Dostál obvinil novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho, že antedatoval (tzn. napísal na listinu skorší dátum, než bola v skutočnosti vyhotovená a podpísaná) rozhodnutie predsedu parlamentu, ktorým poveril podpredsedu NR SR Petra Žigu vykonávaním právomocí predsedu parlamentu.

Rozhodnutie expredsedu Národnej rady SR podľa neho nesie dátum 6. apríla. Išlo o deň druhého kola prezidentských volieb.

„Existuje viacero skutočností, ktoré vzbudzujú pochybnosti, či Peter Pellegrini naozaj podpísal toto rozhodnutie v sobotu 6. apríla 2024, teda v čase, keď bol ešte predsedom NR SR a nie až dodatočne, teda v čase, keď už predsedom NR SR nebol,“ píše Dostál na sociálnej sieti.

Podľa jeho slov bol dokument vytvorený až v pondelok 8. apríla: „Ako mohol Peter Pellegrini v sobotu 6. apríla 2024 podpísať rozhodnutie, ktoré bolo napísané až v pondelok 8. apríla?“

Prečítajte si tiež:

Zánik mandátu

Navyše, Ondrej Dostál pripomenul, že v nedeľu 7. apríla sa Peter Pellegrini ešte verejne vyjadroval z pozície predsedu parlamentu a až nasledujúci deň, teda v pondelok 8. apríla, priznal, že si uvedomil skutočnosť, že svojím zvolením za prezidenta jeho mandát zaniká.

Televízia Markíza na túto skutočnosť upozornila v nedeľu 7. apríla v reportáži v Televíznych novinách.

„Ak by v sobotu 6. apríla 2024 podpísal poverenie Petrovi Žigovi, ktoré by podpísal práve preto, že zvolením za prezidenta končí ako poslanec a predseda NR SR, zrejme by na to do nedele 7. apríla 2024 nezabudol a nebol by touto skutočnosťou v pondelok 8. apríla 2024 prekvapený,“ hovorí Dostál.

Dodáva, že je otázne, kedy Pellegrini rozhodnutie v sobotu 6. apríla podpísal, keďže v ten deň ešte nebolo isté, či sa stane novou hlavou štátu.

Výsledky boli oficiálne vyhlásené až v nedeľu. Dostál preto hovorí, že buď musel byť dokument rozhodnutia predsedu NRSR antedatovaný, alebo Pellegrini zavádzal a o zániku svojej funkcie vedel skôr.

Pozrite si priebeh vyjadrení zástupcov koalície k tejto téme v časovej osi vo videu vyššie.

Pozrite si príspevok, odvysielaný v Televíznych novinách dňa 7. apríla 2024, k zániku funkcie predsedu NRSR novozvolenému prezidentovi: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.