Plánujete dovolenku na Blízkom východe? Týmto oblastiam by ste sa mali vyhnúť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Cestovať či necestovať na Blízky východ? To je aktuálne dilema, ktorá v týchto dňoch trápi viacerých Slovákov, ktorí majú v pláne v najbližšom období vycestovať do Jordánska či Egypta. Mnohí sa obávajú, že by mohli v týchto krajinách uviaznuť. Na danú situáciu reaguje aj náš rezort diplomacie. Ten cestovateľom neodporúča cestovať do niektorých vybraných oblastí.

Vyhrotená situácia medzi Izraelom a Iránom zamávala aj s cestovateľmi. Viacerí z nich, ktorí už majú svoj zájazd v týchto dňoch zakúpený, napríklad do Jordánska či Saudskej Arábie, v cestovateľských skupinách na sociálnych sieťach premýšľajú, či sa na dovolenku vybrať alebo nie.

Do niektorých oblastí týchto krajín neodporúča cestovať už ani náš rezort zahraničných vecí. Predovšetkým sú to prihraničné oblasti susediace s Izraelom, palestínskymi územiami či so Sýriou.

Odporúčania ministerstva zahraničných vecí
Odporúčania ministerstva zahraničných vecí. Zdroj: TV Markíza

Záujem o Blízky východ ostáva

Na situáciu medzi Izraelom a Iránom zareagovali aj cestovné kancelárie. Po tom, ako zrušili zájazdy do Izraela, na viacerých stránkach aktuálne ponúkajú zájazdy do Jordánska či Egypta o takmer polovicu lacnejšie. Podľa cestovných kancelárií sa zatiaľ dovolenkári vzdať cestovania na Blízky východ nechcú.

„Ani v minulosti vojnový konflikt neovplyvnil našich dovolenkárov pri výbere destinácie a o Egypt je stále mimoriadny záujem,“ uviedla Alica Šipošová, hovorkyňa Kartago tours.

„Záujem o cestovanie do Egypta je, avšak tie oblasti v blízkosti hraníc, o tie je menší záujem,“ dodal Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Prečítajte si tiež:

Môžete uviaznuť

Ďalej tvrdí, že pokiaľ nie sú v platnosti niektoré opatrenia, zájazd nie je dôvod rušiť a uskutoční sa. „Samozrejme, klienti majú vždy nárok na zrušenie zájazdov, ale toto stornovanie sa musí uskutočniť v súlade s platnými zmluvnými podmienkami, ktoré sú uvedené na webovej stránke,“ doplnil.

S cestovnou kanceláriou sa následne dá dohodnúť na posunutí zájazdu, zmenení destinácie či dokonca aj vrátení peňazí. Ak však cestujete na vlastnú päsť, riadiť sa musíte nariadeniami ministerstva zahraničných vecí.

Ak sa aj napriek prípadnej hrozbe na dovolenku vydáte, musíte počítať s tým, že v prípade nebezpečenstva môžete v danej krajine zostať uviaznutý.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.