Proces so Štefanom Žigom odročili. Podnikateľ podal sťažnosť proti podanej obžalobe

Na snímke podnikateľ Štefan Žiga počas pojednávania.
Podnikateľ Štefan Žiga podal sťažnosť proti podanej obžalobe. Zdroj: TASR/Ondrej Hercegh

Príbuzný podpredsedu parlamentu Petra Žiga (Hlas) čelí podozreniu z podplácania policajtov. O zákonnosti podanej obžaloby definitívne rozhodne Najvyšší súd. Do procesu zasiahla novela trestného kódexu.

Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Matúš Harkabus na začiatku utorkového hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku informoval o benefitoch, ktoré sa týkajú spolupracujúcich osôb figurujúcich v tomto prípade. Táto povinnosť mu vyplynula z novely trestných kódexov.

Obhajca Štefana Žigu Sergej Romža považuje poskytnuté benefity za nezákonné. „Nepostačuje, aby takéto rozhodnutie poskytovalo len zákonné pomenovanie dôvodu, pre ktorý bol benefit poskytnutý,“ povedal. Súdu navrhoval, aby vec vrátil späť do prípravného konania.

Prečítajte si tiež:

​Hlavné pojednávanie by malo pokračovať v júni

Samosudca Milan Cisarik síce rozhodol o prijatí obžaloby, ale Štefan Žiga podal proti tomuto rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. V prípade, že Najvyšší súd sťažnosť zamietne, hlavné pojednávanie by malo na ŠTS pokračovať 11. a 12. júna.

Podozrivý z podplácania policajtov

Obžalobu na Štefana Žigu podali pre podozrenie z podplácania exšéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernarda Slobodníka, ku ktorému malo dochádzať v období rokov 2016 až 2020.

Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Žiga podľa obžaloby odovzdať minimálne 85.000 eur. Slobodník sa k trestnej činnosti priznáva.

Protihodnotou za úplatky malo byť podľa obžaloby zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Štefan Žiga vinu odmieta.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 11. 3. 2024. Štefan Žiga sa postavil pred súd:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.