Lekárne hlásia výpadok dôležitého lieku. Problémy majú aj s ďalšími obľúbenými prípravkami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Lekárne na Slovensku hlásia výpadok dôležitého lieku, ktorý ľudia vyhľadávajú v prípade viacerých zdravotných komplikácií. Ako sa nám podarilo zistiť, problémy evidujú aj pri ďalších prípravkoch.

Česko na začiatku tohto týždňa obletela správa, že aktuálne je nedostupný vyhľadávaný liek na kŕče v bruchu Algifen Neo a namiesto neho majú lekári predpisovať alternatívy.

Tento liek na recept sa používa proti bolesti pri rôznych problémoch so žlčníkom, žalúdkom, ale aj pri menštruačných bolestiach a bolestiach zubov.

Prečítajte si tiež:

Výpadok aj na Slovensku

Ako sa nám podarilo zistiť, výpadok lieku evidujú aj na Slovensku.

„Ešte na konci decembra 2023 bolo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oznámené prerušenie dodávok tohto lieku,“ povedala pre TVNOVINY.sk riaditeľka Úradu Slovenskej lekárnickej komory (SLK) Lenka Vasiľová.

Dodala, že SLK nateraz nemá informáciu o tom, kedy by k dodávke Algifenu Neo mohlo dôjsť.

Hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová ozrejmila, že za tento liek na Slovensku existuje niekoľko náhrad, ktoré pacientovi odporučí lekár alebo lekárnik.

Jeden z najväčších distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok Unipharma potvrdzuje výpadok dodávky tohto lieku, čo podľa hovorcu Jána Zošáka trvá už zhruba polrok.

„Výrobca lieku nám zatiaľ nepotvrdil jeho presnú dostupnosť. Očakávame, že by mal byť opäť dostupný začiatkom druhej polovice tohto roka,“ spresnil.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie problémové lieky

Tieto perorálne roztokové kvapky však nie sú jediným problémovým liekom.

„Z ostatných vypadnutých účinných látok sú stále problémové antibiotiká a taktiež dodávky betahistínov sú skôr nárazové ako pravidelné,“ priblížil Zošák.

Aj Vasiľová potvrdzuje, že chýbajú viaceré druhy liekov. „Momentálne ide o niektoré antibiotiká, očné lieky, lieky na kardiovaskulárne či neurologické ochorenia, kortikoidy alebo vakcíny,“ povedala.

Rozmenené na drobné – ide napríklad o mastičky Ophthalmo Framykoin a Framykoin, ale tiež Ibalgin 600, sirup Trifed Expectorant a detské sirupy s obsahom desloratadínu.

Lekárne sa topia v nespotrebovaných liekoch. Pozrite si januárovú reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.