Parlament reaguje na údaje v Pellegriniho dokumente k povereniu Petra Žigu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Opozičný poslanec Ondrej Dostál zverejnil informáciu, že novozvolený prezident Peter Pellegrini antedatoval (tzn. napísal na listinu skorší dátum, než bola v skutočnosti vyhotovená a podpísaná) rozhodnutie predsedu parlamentu, ktorým poveril podpredsedu NR SR Petra Žigu vykonávaním právomocí predsedu parlamentu.

Rozhodnutie nesie dátum 6. apríla, teda deň druhého kola prezidentských volieb. Pellegrini však v pondelok 8. apríla na tlačovej konferencii hovoril, že si neuvedomil, že hneď po vyhratí volieb sa musí vzdať mandátu poslanca. 

Antedatovanie má podľa poslanca Dostála dokazovať aj to, že vo vlastnostiach dokumentu sa píše, že bol vytvorený až 8. apríla.

Prečítajte si tiež:

Reakcia parlamentu

Národná rada zaslala pre TV Markíza stanovisko, v ktorom uvádza, že poverenie podpredsedu parlamentu na výkon niektorých kompetencií je štandardným opatrením.

Šéf parlamentu to využíva napríklad, keď ide na zahraničnú služobnú cestu a v parlament ho teda musí niekto zastúpiť.

Odbor komunikácie NR SR ďalej uvádza, že toto poverenie Pellegrini naozaj fyzicky podpísal 6. apríla pre prípad výhry v prezidentských voľbách. 

„Peter Pellegrini si pri svojich vyjadreniach bezprostredne po voľbách neuvedomil okamžitý ústavný účinok svojho zvolenia za prezidenta vzhľadom k funkcii predsedu parlamentu, za čo sa na tlačovej konferencii 8. apríla verejne ospravedlnil. Vlastnosti zverejneného dokumentu súvisia s vytvorením pri jeho uverejnení, nie s fyzickým podpisom rozhodnutia,“ dopĺňa komunikačné oddelenie parlamentu.

Pozrite si priebeh vyjadrení zástupcov koalície k téme odchodu Petra Pellegriniho z postu šéfa NR SR, v časovej osi vo videu vyššie.

​Pozrite si tiež príspevok, odvysielaný v Televíznych novinách dňa 7. apríla 2024, k zániku funkcie predsedu NRSR novozvolenému prezidentovi: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.